Matičiari na Fatranskom Kriváni


//Matičiari na Fatranskom Kriváni

V Turanoch zorganizovali dňa 18. júna 2022 už 50. ročník výstupu na Veľký Fatranský Kriváň (VFK), vrchol ktorého sa nachádza vo výške 1709 n.m. Na tomto masovom turistickom podujatí sa, na pozvanie družobného MO MS, zúčastnili aj lehotskí matičiari. Jedna, tá zdatnejšia, tretina zo skoro 40tky účastníkov zájazdu sa rozhodla absolvovať celý výstup zo základného tábora až na vrchol s prevýšením 1200 metrov. Ostatní sa kabínkovou lanovkou z Vrátnej vyviezli do Snílovského sedla a k vrcholu Kriváňa im zostalo absolvovať jednu tretinu trasy pešo. Za krásneho, slnečného počasia sa to väčšine účastníkov aj podarilo a odmenou na vrchole im bol, okrem jubilejného účastníckeho odznaku, krásny kultúrny program.

Primátor mesta Turany Ing. Dušan Novysedlák odhalil priamo na vrchole Kriváňa pamätnú tabuľu pri príležitosti 50. výročia organizovaného výstupu na VFK a po básni Mor ho turianski a lehotskí matičiari spoločne zaspievali niekoľko národných ľudových piesní. Ich melódie sa niesli široko – ďaleko okolitými vrchmi a dolinami.

Všetci účastníci sa potom mohli pokochať krásnym pohľadom na okolité vrchy a doliny a ako na dlani mali priľahlé mestá a dediny, z ktorých najviac pútal pohľad na Žilinu, Martin, Ružomberok a celú Turčiansku záhradku.

Po úspešnom zvládnutí zostupu sa matičiari z Lehoty, i keď unavení, ale plní dojmov a krásnych zážitkov vracali domov.

Text : Ing. Daniel Pavel

Foto : Ema Predanocyová, MSÚ TURANY

 

2022-07-13T09:31:12+00:0013 júla 2022 |Nitriansky kraj|
X