Matičiari v Turanoch


//Matičiari v Turanoch

Miestny odbor Matice slovenskej Lehota udržiava už 12 rokov družobné vzťahy s matičným odborom v Turanoch. Tohtoročné družobné stretnutie sa uskutočnilo 7. októbra v Turanoch, kam sa už ráno vybral zájazd lehotských matičiarov.

Po ceste navštívili múzeum lietadiel v Tomčanoch pri Martine, kde si so záujmom prezreli desiatky exponátov lietadiel a rôzneho príslušenstva. Po krátkej zastávke v Martine pokračovali do Turian, kde ich na mestskom úrade oficiálne privítal primátor mesta Dušan Novysedlák. Po prehliadke krásnych priestorov rekreačného areálu penziónu MARKO s najväčším wellnes centrom v Turci, sa presunuli do miestnej kinosály, kde sa uskutočnil 10. ročník podujatia „Matičné Turany“.

V programe vystúpilo 7 folklórnych a speváckych súborov z Turian a blízkeho okolia a tiež aj spevácky súbor MO MS Lehota. Súbor vystúpil v lehotských ľudových krojoch a prezentoval sa niekoľkými krásnymi piesňami, ktorými si získal sympatie obecenstva vyjadrené spontánnym potleskom.

Vyvrcholením celodenného programu bolo spoločné stretnutie turianskych a lehotských matičiarov, na ktorom sa na neformálnom posedení navzájom informovali o svojich aktivitách a plánoch do ďalšieho obdobia. Túto príležitosť využili na plodné rozhovory a výmenu skúseností aj prítomní primátor mesta Turany a starosta obce Lehota.

Stretnutie sa končilo v dobrej nálade a spoločným spevom ľudových piesní. Pri lúčení sa už spomínalo ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční na budúci rok v Lehote.

Text: Ing. Daniel Pavel

Foto: Ema Predanocyová, Mesto Turany

 

2023-11-20T15:19:12+00:0020 novembra 2023 |Nitriansky kraj|
X