Matičné túlavé topánky


//Matičné túlavé topánky

Po vlaňajšom spoznávaní východného Slovenska, konkrétne Košíc, sa sedemnásťčlenná skupina matičiarov zo Štúrova rozhodla navštíviť Prešov a okolie. Prvým zážitkom bolo už cestovanie lôžkovým vlakom. Päť dní zďaleka nestačí na spoznanie všetkých krás, pamätihodností a zaujímavostí, ktoré Prešov a okolie ponúka, ale podarilo sa nám veľa.

V Prešove sme navštívili starý Solivar. Videli sme ako sa ťažila Solanka, ako z nej odparovaním získavali soľ. Žiaľ, toto je už minulosť. Soľ, ktorú kupujeme teraz pod názvom Solivar Prešov sa ťaží v Poľsku a Rakúsku. Krajské múzeum v Prešove so starobylou hasičskou technikou bolo našou ďalšou zastávkou, ako aj  Múzeum vína  v 500 ročnej historickej pivnici, kde je v ponuke takmer 2.000 druhov vín. Zďaleka to nie je všetko, fotografie od 49. rovnobežky prezrádzajú, že aj tam sme sa zastavili. Obdivovali sme sakrálne pamiatky: Konkatedrálu sv. Mikuláša, Katedrálu sv. Jána Krstiteľa, Ortodoxnú synagógu, Múzeum židovskej kultúry ako i pravoslávny chrám A. Nevského. Jeden večer patril návšteve Divadla Jonáša Záborského. Neďaleko Prešova sme sa schladili v jedinečnej bani, kde sa ťažili vzácne opály. Nám sa žiaľ nepodarilo nájsť žiadny opál, len  pár pekných kamienkov. Niektorí sme si kúpili na pamiatku malinký opál.

Nádherný deň sme strávili v Bardejove a v Bardejovských kúpeľoch. Starobylý Bardejov je pýchou celého Slovenska. Právom bol zapísaný v roku 2000 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Radnica v strede námestia pôsobí ako šperkovnica a krásu námestia dopĺňa  Bazilika sv. Egídia. Celý kúpeľný areál pôsobil na nás ako “oáza zdravia a oddychu“.

Posledný deň patril zase Prešovu, navštívili sme Kalváriu a Prešovský jarmok.

Dni ubehli a cestou domov sme konštatovali, že päť dní je málo na návštevu pamiatok a krás okolia tohto regiónu, ale dúfame, že p. Vavrecká o rok zorganizuje ďalší výlet, aby sme tento kraj lepšie spoznali.

Jozef Kužel

 

2023-11-20T15:08:29+00:0020 novembra 2023 |Nitriansky kraj|
X