Novootvorené Múzeum studenej vojny v Dome MS v Komárne prilákalo mimoriadnu pozornosť


/, Nitriansky kraj/Novootvorené Múzeum studenej vojny v Dome MS v Komárne prilákalo mimoriadnu pozornosť

V rámci Komárňanských dní 29. apríla 2022 otvoril Dom Matice slovenskej v Komárne v podzemí svojej budovy Múzeum studenej vojny. Netradičné múzeum sa už pri slávnostnom otvorení tešilo mimoriadnemu záujmu návštevníkov.

„Návštevníkom sa snažíme sprostredkovať čo najautentickejší pocit tej doby od propagandy, skúšanie masiek cez takzvanú babičkinu izbu až po počúvanie vtedy ilegálneho Hlasu Ameriky,“ uviedol riaditeľ Domu MS v Komárne Jozef Černek. Súčasťou stálej expozície múzea je kryt civilnej ochrany a jeho vybavenie, ukážky dobovej propagandy, vojenská komunikačná technika, ukážka socialistického bytu a atmosféra v meste Komárno okolo roku 1970. Súčasťou múzea je aj malé vodárenské múzeum. Návštevníkov prilákala aj možnosť vyskúšať si masku, ktorá bola nevyhnutná v prípade útoku chemickými zbraňami. Slovenskí rebeli v úlohe sprievodcov ukázali návštevníkom dekontaminačnú miestnosť či sprchy. Neopomenuli ani dobovú propagandu. Histórii studenej vojny sa venuje historik Ústavu pamäti národa Peter Jašek v náučných videách premietaných priamo v múzeu.

Na vytvorení expozície sa podieľali Matica slovenská, Dom Matice slovenskej v Komárne, Ústav pamäti národa, Odbor civilnej ochrany Okresného úradu Komárno, Ministerstvo vnútra – Štátny archív, pobočka Komárno, KOMVak – Vodárne a kanalizácie mesta Komárna, ako aj ochotní ľudia so svojimi súkromnými zbierkami.

IÚ MS, foto: Milan Drozd

 

 

X