Výstavu krojov a krojovaných bábik umiestnených na trenčianskom hrade možno smelo nazvať úspechom slovenských žien. Po stopách týchto úspešných slovenských žien sa vybrala aj skupina matičiarov a členov jednoty dôchodcov z Trenčianskej Teplej na trenčiansky hrad.
Naša cesta začala romantickou púťou vláčikom Matúš Čák, ktorý nás vyviezol lesoparkom Brezina k unikátnemu južnému opevneniu vzniknutému na mieste starších drevozemných valov a hradieb. Tadiaľto sme vstúpili do priestorov samotného hradného nádvoria, vzhliadli sme Studňu lásky, delovú baštu, hladomorňu, kazematy a paláce, tak Barborin, Ľudovítov, Zápoľského, či Matúšovu a Letnú vežu. Naše kroky však smerovali do objektu kasární, kde bola umiestnená samotná výstava o ktorú sme prejavili najväčší záujem. Kroje z nášho regiónu i zo samotnej našej obce, ako i krojované bábiky dokumentujú prácu našich skromných slovenských žien, ich zručnosť, fantáziu, um a trpezlivosť vkladanú do týchto nádherných jednofarebných i pestrofarebných krojovaných výšiviek. Potešili sme sa nielen pohľadom na túto nádheru, pookriali aj naše srdcia a zmysly, s hrdosťou sme všetku túto nádheru poobdivovali a zdokumentovali.
Cestou z hradu nás upútala budova Kostnice- karner sv. Michala s vystavenými umeleckými dielami, farský kostol, kaplnka na Mariánskom námestí, no najmä nás tiež oslovil aj Katov dom so svojimi expozíciami – Majster spravodlivosti – kat, Remeslo, cechy a cechové zariadenie a tiež Mešťania, ako žili….. V Katovom dome však sídli aj chránená dielňa, kde nás čakalo príjemné osvieženie – posedenie pri vynikajúcej kávičke s milou obsluhou.
Prežili sme tak krásny slnečný júnový deň obohatený novými poznatkami a inšpiráciami, no najmä s hrdosťou v srdci na dielo a dedičstvo nielen našich predkov ale aj mnohých šikovných súčasníkov.
MO MS Trenčianska Teplá