Putovná výstava Inšpiratívni matičiari podnecuje mladú generáciu k rozvoju talentov


/, Bratislavský kraj, Nitriansky kraj, Žilinský kraj/Putovná výstava Inšpiratívni matičiari podnecuje mladú generáciu k rozvoju talentov

V bratislavskom Priori na Kamennom námestí sa v piatok 29. apríla začína putovná výstava obrazov Matice slovenskej Inšpiratívni matičiari. Dvanásť najzaujímavejších slovenských osobností rozpovie svoj matičný príbeh mladej generácii prostredníctvom moderného grafického umenia.

„Počas svojich prednášok na základných a stredných školách vidím veľa nadaných detí a mladých ľudí, ktorých talenty nesmieme premrhať. Niekedy stačí aj malá motivácia, preto sme v Matici slovenskej vytvorili modernú výstavu o inšpiratívnych matičných osobnostiach, ktorá bude putovať po slovenských mestách a obciach. Životné príbehy slávnych matičiarov dokazujú, že je možné stať sa úspešnými spisovateľmi, výtvarníkmi, fotografmi, filmármi, organizátormi kultúry či dokonca politikmi, diplomatmi a manažérmi v oveľa ťažších podmienkach, než žijú súčasné generácie,“ priblížil predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Návštevníci výstavy sa stretnú s osobným odkazom takých matičiarov, ako bol Jozef Cíger Hronský, Karol Plicka, Andrej Sládkovič či Pavol Országh Hviezdoslav.

Autorom portrétnych grafík je mladý umelec Tomáš Králik z Martina. Matica slovenská vybrala spomedzi svojich osobností nielen tie najznámejšie, ale aj najzaujímavejšie z pohľadu toho, ako môžu svojimi životnými úspechmi inšpirovať mladú generáciu v súčasnosti. Zároveň chce dostať naše osobnosti do povedomia čo najširšej verejnosti vystavovaním obrazov práve na rušných miestach. Výstava v Priori Bratislava potrvá od 29. apríla do 20. mája 2022 s bezplatným vstupom denne od 9.00 do 20.00 hodiny. V letných mesiacoch sa presunie do OC Mirage v Žiline (12. – 30. jún 2022) a odtiaľ poputuje do Obchodného domu v Nitre, ktorý je domácim známy ako Prior (2. – 22. august 2022). Návštevníci si ju budú môcť následne pozrieť aj v ďalších regiónoch Slovenska.

IÚ MS

Zverejnené 21. apríla 2022

X