S láskou k tradíciám, nový projekt v Nitre


/, Správy z krajov/S láskou k tradíciám, nový projekt v Nitre

V Dome Matice slovenskej boli prípravy na tohtoročné veľkonočné sviatky tradičné. Počas celého roka môžeme sledovať, ako sa výrobe tradičných produktov alebo inej kreatívnej tvorbe venujú naši členovia. Podpora prezentácie ich činnosti bola pre nás podnetom na vznik nového projektu. Pod názvom S láskou k tradíciám sa budeme pravidelne venovať ich tvorbe.  S prichádzajúcou jarou sme priniesli verejnosti aktuálnu ponuku ručne robených produktov. Inšpiráciou bolo pre nás obdobie Veľkej noci. V prvej ponuke sme tak začali výrobkami Domu Matice slovenskej v Nitre, a to veľkonočnými vencami, ktoré vytvorila riaditeľka Veronika Bilicová. V jarnej ponuke si naši zákazníci našli aj tradičné voskom maľované kraslice, ktoré vyrába naša členka Andrea Dolešová.

Náš kreatívny obchod je vzhľadom na súčasnú situáciu verejnosti sprístupnený iba na sociálnej sieti facebook. Počas celého roka však budeme vytvárať ponuku pekných a kvalitných ručne robených výrobkov, ktoré sa inšpirujú slovenskými tradíciami. Našim cieľom je, aby si produkty mohli u nás zakúpiť návštevníci počas bežnej návštevy alebo návštevy našich podujatí. Ďalším rozmerom projektu je podporiť a zviditeľniť predovšetkým  členov Matice slovenskej a partnerov, ktorí sa podnikaniu či predaju výrobkov nevenujú samostatne. Veríme, že verejnosť ocení ich záľubu a naše výrobky budú zdobiť viaceré domovy.

V krátkosti o našich prvých tvorcoch

Andrea Dolešová je členkou Miestneho odboru Matice slovenskej Čakajovce. Miluje slovenské tradície a folklór, ktoré ďalej posúva svojim malým deťom Viktorke a Markusovi. Hudba ju vďaka jej mamine sprevádza od narodenia. Napriek tomu, že sa Andrea nevenovala profesne hudbe, nástrojom či výtvarnej tvorbe, má nesmierny cit k obom umeleckým oblastiam. Ako sama o sebe tvrdí, nikdy nie je spokojná so svojou prácou, pokiaľ nie je prepracovaná do najmenších detailov. Každý rok sa už od posledných zimných mesiacov venuje svojej vášni – zdobeniu kraslíc voskom. Možno by sa zdalo, že za 21 rokov zdobenia sa jednotlivé predlohy iba opakujú. Nás však každý rok presviedča o opaku. Vždy pribudne nová technika, farba či úplne nový vlastný ornament.

Veronika Bilicová je členkou Miestneho odboru Matice slovenskej Ivanka pri Nitre. Umelecké cítenie doslova nasávala od všetkých svojich príbuzných. Vždy so zatajeným dychom navštevovala ateliéry svojich strýkov Vladimíra Zákopčana či známeho grafika Karola Felixa. V jej produktoch cítiť nesmiernu lásku a úctu k prírode. Ako nám prezradila: „Milujem tie najjemnejšie detaily ukryté v prírode, práve nimi dotváram to, čo sa iba snaží zachytiť ich dokonalosť. Odkazovať na naše nádherné slovenské tradície, je pre mňa niečím, čo je úplne prirodzené, dodnes aktuálne a inšpiratívne.“ Jej produkty z jari zostávajú naďalej v našej ponuke. K svojim výrobkom pridáva ďalšiu hodnotu v podobe upcyklovania či opravy ozdobných vencov. Tak sa tradičné kraslicové produkty, jednoducho dajú pretvoriť napríklad na letné. Ako bonus našim zákazníkom zostanú samostatné originálne kraslice a ďalší variant venca podľa svojho výberu.

Nové video prezentujúce tradičnú techniku zdobenia.

A. Dolešová bola pre nás inšpiráciou aj pre zachytenie procesu tvorby zdobenia zhotovením krátkeho videa. Verejnosti sme predstavili nielen túto techniku, ale aj našich ďalších členov, a to hudobné zoskupenie Gajdošskí trogári, ktorí dotvorili nahrávky k Veľkej noci a Fašiangom.

Kúpou výrobkov Domu Matice slovenskej v Nitre je podporená naša činnosť. Kúpou od iných predajcov, ktorí budú u nás postupne pribúdať, podporuje kupujúci priamo ich.

Michaela Pavelová, Dom MS v Nitre

                                

                

 

2021-04-19T14:12:06+00:0019 apríla 2021 |Nitriansky kraj, Správy z krajov|
X