Spoločne za Štefánikom


//Spoločne za Štefánikom

M. R. Štefánik: ,,Chcel by som účinkovať vo svojom národe, ktorý som navždy neprestal milovať.”

Peknú sobotu zažili šenkvickí a pezinskí matičiari na spoločnom výlete 28. augusta výletným historickým vláčikom ,,Štefánik” do Brezovej pod Bradlom, rodiska M. R. Štefánika.

Už počas jazdy vlakom nám herci trnavského Divadla Jána Palárika zahrali príbeh o dvoch legendách: o synovi slovenského národa M. R. Štefánikovi a významnom slovenskom architektovi Dušanovi Samuelovi Jurkovičovi.

Po príchode do cieľovej stanice sme navštívili múzeum tohto známeho architekta. Na rôznych expozíciách sme sa zoznámili s jeho tvorbou, miestami, kde vyrastal. Dozvedeli sme sa o každodennom živote našich predkov.

Autobusom sme sa spoločne odviezli k mohyle M.R. Štefánika na Bradlo, kde sa každoročne poriadajú spomienkové slávnosti. Aj my, matičiari, sme si uctili pamiatku položením vencov nielen na Bradle, ale aj v jeho rodnom dome v Košariskách.

V memoriálnom múzeu tohto velikána sme si v šiestich miestnostiach pozreli múzejné dokumenty jeho životnej dráhy, súkromia, záľub, jeho politickej a vojenskej činnosti.

Prehliadku Štefánikovho múzea sme ukončili spoločným obedom v reštaurácii Gurmán, nachádzajúci sa v blízkosti národného domu v Košariskách.

Predsedníčka MO MS, Pezinok Helena Slamková sa poďakovala šenkvickým matičiarom za pozvanie a odovzdala im pamätnú dvojeurovú mincu vydanú k 100. výročiu úmrtia.

Výbor MO Matice slovenskej

Pezinok

2021-10-07T14:16:10+00:007 októbra 2021 |Bratislavský kraj|
X