Vzácne archívne zábery zo znovuobnovenia Miestneho odboru MS v Nitre v roku 1968


/, Nitriansky kraj/Vzácne archívne zábery zo znovuobnovenia Miestneho odboru MS v Nitre v roku 1968

Archívne zábery, aké má máloktorý Miestny odbor Matice slovenskej. Prostredníctvom nich vás pozývame preniesť sa do roku 1968, keď sa konali prípravy a samotné znovuobnovenie Miestneho odboru Matice slovenskej v Nitre za účasti vedenia Matice slovenskej prof. Imricha Sedláka a Dr. Cyrila Žuffu.

Miestny odbor však svoju históriu v meste Nitra píše už vyše 100 rokov. Túto storočnicu svojho založenia oslávi novou pamätnou tabuľou. Dňa 6. októbra 1920 sa konalo jeho ustanovujúce valné zhromaždenie. Za jeho prvého predsedu bol zvolený Jozef Rozim, vtedajší riaditeľ Štátneho reálneho gymnázia Tomáša Červeňa v Nitre. Tieto vzácne snímky sme objavili v archíve Domu Matice slovenskej v Nitre na starých filmových nosičoch. Za ich technické spracovanie a vytvorenie audiodukumentácie vďačíme Miestnemu odboru Matice slovenskej v Nitre a Divadlu Andreja Bagara v Nitre.

Práve 100 rokov založenia matičného odboru si pripomenieme tento týždeň 10. 11. 2021 o 16.00 hod. odhalením pamätnej tabule na Dome Matice slovenskej v Nitre. Za súčinnosť pri vybavovaní povolení umiestnenia tabule ďakujeme Mestu Nitra. Postupné pátranie vo viacerých archívoch nás priviedlo aj k presnému datovaniu tohto vzniku, a to 6. 10. 1920 a týmto upravujeme pôvodnú informáciu v úvode videa. Rovnako sme sa dozvedeli aj ďalšie mená historicky prvého výboru. Za tajomníka bol zvolený Matej Miškóci a pokladníka prof. Jindřich Kovárna, či preverenie fukcie riaditeľa Jozefa Rozimu ako riaditeľa Státneho reálneho gymnázia T. Červeňa v Nitre.

399 registrovaných členov v pomaďarčenej Nitre pri zakladaní odboru, roky násilného umlčania Matice slovenskej vojnovými udalosťami a striedajúcimi sa totalitnými režimami, detailné zábery zo slávnostného oživotvorenia Miestneho odboru Matice slovenskej v Nitre v známej hale PKO v Nitre. Aj toto ponúkajú vzácne zábery zo dňa 19. mája 1968. Dňa, keď sa zámery prípravného výboru stali skutočnosťou a začali sa písať novodobé dejiny tohto miestneho odboru.

Veronika Bilicová

riaditeľka D MS v Nitre

X