XXIX. ročník výstupu na Pustý hrad


//XXIX. ročník výstupu na Pustý hrad

„Vystúp na hrad!“ povedali. Otázku dostali: „Ale ako?“

Keby ste nepoznali podujatie Národného výstupu na Pustý hrad s dlhoročnou tradíciou, mohli by ste si myslieť, že sa jedná len o akési turistické podujatie, kedy je stanovená jedna z 3 úrovňovo a zložitostne rozdielnych cestičiek vedúc na Pustý hrad. Naše podujatie nie je až tak o putovaní k ruinám hradu. Radosť prichádza v cieli. A nielen tá tradičná, ktorú máme možnosť zažiť každý deň. Radosť z výhľadov na ďaleké hory Tatru, Matru a Fatru, dolinu alebo vyhasnutú sopku Poľany. Od vstupu do hradu, prvú sobotu v mesiaci september pozorujeme, že na hrade je akosi viac dravcov, ľudia chodia v čudne dlhom oblečení a výstrely z dela akoby pripomínali vojnu. Deti v tento deň nesedávajú za mobilmi, ale razia minca. Dievčatá si háčkujú náramky alebo sa zaujímajú o čítanie. Chlapci sa zas venujú streľbe z luku alebo cvičeniu so šabľou.

Dňa 4. septembra 2021 Mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum, Matica slovenská a OZ Štúrov Zvolen pripravili podujatie pre všetkých odvážnych turistov s pestrým programom. Slávnostne bol program zahájený v Parku Ľudovíta Štúra, skadiaľ sa všetci zúčastnení vydali buď ťažšou lesnou cestou alebo sa nechali spod Pustého hradu kyvadlovou dopravou vyviesť až do samotného sedla. Program bol zahájený čo chvíľa po desiatej hodine. Cyklojazda Via Historica svojím príjazdom pomyselne spojila dva najväčšie hrady Slovenska- Spišský a Pustý. Od skúsených „rytierov Pustého hradu“ by sme sa mohli dozvedieť, že ani Pustý ani Spišský, no práve Nitriansky je najväčší. A v čom to všetko spočíva? Vo veľkosti hradieb. Skvelé rozhovory, ľudia žijúci krásami stredoveku. Deti mohli prežiť zaujímavé skúsenosti s dravým vtáctvom počas vystúpenia sokoliarov sv. Bavona. Nikto sa nemal čas nudiť. Určite nie do konca podujatia, ktoré zavŕšili piesne od Karola Duchoňa.

Jedno bolo na konci isté! Po tomto podujatí bol zostup z Pustého hradu ťažší ako je tomu bežne. Viete prečo? Pretože každý mal batohy plné knižiek z matičného stánku.

Ondrej Baranec

vedúci okresnej rady MS

2021-10-07T14:58:01+00:007 októbra 2021 |Banskobystrický kraj|
X