Zájazd Miestneho odboru Matice slovenskej v Bánovciach nad Bebravou


//Zájazd Miestneho odboru Matice slovenskej v Bánovciach nad Bebravou

Miestny odbor Matice slovenskej v Bánovciach nad Bebravou, uskutočnil celodenný autobusový zájazd do mesta Skalica, na Baťov kanál a na Mohylu Bradlo dňa 18.mája 2024.

Účastníci zájazdu v počte 49 najskôr absolvovali plavbu na 4 lodičkách po Baťovom kanáli z prístavu Skalica do moravských Sutoměříc a naspäť. Sprievodcovia podrobne informovali účastníkov plavby s históriou kanála a jeho využitím, ktorý Tomáš Baťa v r. 1934 dal postaviť na prepravu uhlia a iných komodít. Výstavba trvala 4 roky a jeho dĺžka je 54 km.

Po plavbe sme sa  vrátili do mesta Skalica ktorá bola v r. 2009 vyhlásená za najkrajšie mesto na Slovensku. Prezreli sme si viaceré bohaté architektonické pamiatky mesta a pripomenuli sme si aj slávnych rodákov mesta Skalice ako boli: Dr. Janko Blaho – operný spevák, František Krištof Veselý – herec, spevák , režisér, Anton Srholec – rím. kat. kňaz, salezián – zakladateľ a riaditeľ resocializačného centra pre bezdomovcov, známy hokejista Žigo Pálfy účastník MS vo Švédskom Goteborgu, kde Slovensko získalo titul majstra sveta ako aj ďalšie významné osobnosti mesta.

Ďalej sme sa zúčastnili skalického festivalu tzv. TRDLOFEST, ktorý sa konal v záhrade Františkánskeho kláštora. Mali sme možnosť vzhliadnuť bohatý kultúrny program tance, spevy, kroje skalického regiónu ako aj možnosť ochutnať aj zakúpiť  tradičné špeciality Skalice ako aj svetoznámy  Skalický trdelník, víno Skalický rubín ako aj Skalickú frankovku.

Z mesta Skalica sme pokračovali nádhernou Myjavskou pahorkatinou s jej najvyšším vrchom Bradlo s nadmorskou výškou 543 m, na ktorom je Mohyla M. R. Štefánika, ktorý tu odpočíva po tragickej havárii lietadla Caproni vo Vajnoroch dňa 4.mája 1919. S ním zahynuli aj traja talianski dôstojníci, ktorí s ním tu boli pochovaní. Mohyla je dielom architekta Dušana Jurkoviča rodáka z Brezovej pod Bradlom. Dielo je koncipované nadčasovo ako posolstvo národu , ako pútnické miesto k národnému hrdinovi.

Predseda MO MS v Bánovciach n/B. Jozef Hedera položil veniec k pamätníku a minútou ticha , básňou a hymnou MS “ Kto za pravdu horí”, sme si uctili 105. výročie tragickej udalosti veľkého syna slovenského národa M. R. Štefánika vo Vajnoroch.

Po prehliadke Mohyly nás  šofér Jozef Boďo dopravil šťastne domov a všetci účastníci zájazdu odišli s krásnymi dojmami z tohto zájazdu.

Nakoniec heslo M. R. Štefánika, ktorým sa on riadil celý svoj život:

“VERIŤ, MILOVAŤ a PRACOVAŤ “

Jozef Hedera, predseda MO MS v Bánovciach

 

2024-05-24T13:54:12+00:0024 mája 2024 |Trenčiansky kraj|
X