Zničený dvojkríž na Vyšehrade


//Zničený dvojkríž na Vyšehrade

Komu mohol prekážať ?

Krátko potom ako Slovensko oslávilo 30. výročie svojho vzniku, niekto zničil Cyrilo- Metodský dvojkríž na Veľkomoravskom hradisku Vyšehrad. Dvojkríž na Vyšehrade, ako štátny symbol Slovenskej republiky, patril všetkým občanom Slovenska, ako prejav vďaky za to, že konečne po viac ako tisícročí, môžu mať aj Slováci svoj vlastný štát.

Vyšehrad, ktorý bol r. 2008 zaradený medzi „sedem divov Turca“, prinavrátila do slovenských dejín archeologička PhDr. Marta Remiašová, ktorá v rokoch 1970 – 1978 uskutočnila na Vyšehrade komplexný výskum. Redaktor RTVS Marián Ondáš vtedy pravidelne informoval  poslucháčov Slovenského rozhlasu o najnovších nálezoch. Prvé osídlenie  tu bolo už pred 3000 rokmi. Neskôr v systéme Veľkej Moravy zohrával významnú úlohu ako správne a hospodárske stredisko a potom až do r. 1240 bol správnym centrom Hornej Nitry a Turca.

 V roku 2015 na jeho úpätí  p. Jozef Majzlan objavil  1000 r. starú tehlu tzv. „plevovku“. Doc. Dr. Milan Horňák, ktorý potom vo výskumoch pokračoval objavil  trojloďovú baziliku Panny Márie z Vyšehradu, ktorá je písomne doložená z roku 1252. Neskôr vo výskumoch  pokračoval archeológ a historik Mgr. Jozef Šebest, ktorý celý kostol zakonzervoval pre výskum v budúcnosti. Pred 25 rokmi, bol na vrchole postavený Cyrilo- Metodský dvojkríž a odvtedy  tu organizuje obec Jasenovo obľúbené podujatie  Cyrilo- Metodský deň a výstup na Vyšehrad.

Žiadny turista, ktorý navštívil Vyšehrad, neodišiel bez toho aby sa pri ňom neodfotil. Pred štyrmi rokmi došlo prvýkrát k jeho zničeniu. Táto udalosť vtedy zomkla všetkých obyvateľov Jasenova a vyvinuli veľké spoločné úsilie na obnovenie kríža.

Tentoraz dielo skazy objavil 3.marca 2023 obyvateľ Jasenova Roman Erteľ. Situáciu popísal takto „ Opäť nám na Vyšehrade nešťastný človek odpílil dvojkríž. Naposledy to urobil so starým dvojkrížom, ktorý odpílil pílkou na drevo, potom ho popílil na tri časti a zhodil z brala. Tento posledný bol poistený oceľovými profilmi, tak tento mentálny atlét použil akuflexku, odpílil ho a taktiež zhodil z brala… Skús prosím, aj keď z vymysleného profilu napísať aspoň čo ťa k tomu vedie, možno sa to celé vysvetlí…“

Bohuslav Slezák

 

2023-03-09T20:06:57+00:009 marca 2023 |Nitriansky kraj|
X