Najviac zážitkov za najnižšiu cenu!

Milí kamaráti!

Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej sa koná bez prerušenia už od roku 1993, teda 25 rokov vždy v Škole v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej. V tomto roku prebieha rozsiahla rekonštrukcia priestorov celej budovy. A o rok sa už môžeme vrátiť do krásnych vynovených izieb.

Aby sme zachovali kontinuitu tábora našli sme dočasné útočisko v Škole v prírode 1. máj v Tatranskej Lomnici, ktorá má tiež výborné podmienky pre náš tábor.

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najkrajších osád na území Vysokých Tatier, ktorá leží cca 6 km východne od Starého Smokovca. V zime je Tatranská Lomnica srdcom lyžiarov, v lete je miestom najrozmanitejších služieb a zaujímavých podujatí v pravom slova zmysle, ktoré určite počas tábora navštívime. Je to azda najrýchlejšie sa rozvíjajúce turistické centrum v Tatrách a Vy môžete spolu s nami zažiť jej atmosféru počas jedného prázdninového týždňa.

O tábore

Názov tábora: Medzinárodný letný tábor Matice slovenskej (MLTMS)
Lokalita: Stredisko Škola v prírode 1. máj Tatranská Lomnica
Termín: 8. – 15. júla 2017

Vek: Tábor je určený všetkým deťom zo Slovenska i zo zahraničia vo veku od 8 do 16 rokov.
Prihláška:
Vyplnenú prihlášku je potrebné doručiť na doleuvedenú poštovú alebo e-mailovú adresu (prihlášku je potrebné naskenovať) najneskôr do 15. júna 2017.
Cena:
Poplatok za pobyt je 149 Eur.
Cena zahŕňa:

 • ubytovanie v škole v prírode
 • stravovanie 6x denne a pitný režim
 • celodenná starostlivosť vedúcich a zdravotníka
 • športové vybavenie, materiál na tvorivé dielne, spoločenské hry a zdravotnícke potreby
 • doprava počas tábora (zmluvné autobusy na jeden celodenný výlet),
 • cena za program počas tábora - vstupenky a poplatky za dopravu a podujatia. Prosíme rodičov, aby deťom vybavili žiacke preukazy s možnosťou detí cestovať zadarmo. Túto možnosť využívame aj pri našich potulkách a preprave prostredníctvom TEŽ – Vysoké Tatry.

Ubytovanie

Deti sú ubytované v 2 – 6 lôžkových izbách v dvojposchodovej budove školy v prírode, sociálne zariadenia a kúpelňa sa nachádzajú na každom poschodí. V stredisku je k dispozícii klubovňa s pinpongovými stolmi. Vo večerných hodinách sa v klubovni konajú besedy, táborové stretnutia, súťaže, diskotéky alebo iný program (v prípade nepriaznivého počasia). V areáli sa nachádza volejbalové a basketbalové ihrisko, preliezky, veľká trávnatá plocha na hry pre deti, jeden veľký krytý krb (s kapacitou 40 detí) s pinpongovým stolom ako i menšie vonkajšie ohniská. Vedľa školy v prírode sa nachádza futbalové ihrisko a kolbisko pre koníky.

Stravovanie

Strava je počas tábora poskytovaná 6x denne (raňajky, obed, večera, desiata, olovrant a druhá ľahšia večera). V tábore varia skúsené pani kuchárky, ktoré na požiadanie pripravia aj bezmäsitú stravu, príp. inú diétnu stravu, resp. stravu s vylúčením istých potravín alebo alergénov (napr. mlieko, mak, citrusy a pod.) a to na základe informácií rodičov uvedených v prihláške. Inak nám navaria všetko, čo deti ľúbia. Začíname teplou večerou a končíme raňajkami s obedovým balíčkom.

Doprava
Doprava do tábora je individuálna. Škola v prírode je výborne prístupná osobnou, autobusovou alebo železničnou dopravou. Nachádza sa v centre Tatranskej Lomnice, na ľavej strane cesty z Tatranskej Lomnice do Veľkej Lomnice (v smere zo Starého Smokovca „pod bobovou dráhou“ odbočiť doprava), cca 100 metrov od Múzea TANAP-u. Dovoz a odvoz dieťaťa je možné spojiť s návštevou miestnych prírodných alebo kultúrnych zaujímavostí.

Partnerom podujatia je Inštitút vzdelávania Matice slovenskej, n.o.

 

 

O programe

Program tábora budeme postupne dopĺňať aj o podujatia, ktoré sa budú v lete konať v Tatrách a blízkom okolí. Takže je potrebné priebežne sledovať našu stránku. Zatiaľ uvádzame rámcový program, prípadne si môžete ešte stále pozrieť program tábora v priloženom plagátiku.

 • beseda s horským vodcom
 • interaktívny program v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAP-u
 • lezecká stena, bobová dráha a lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici
 • veselé kúpanie v aquacity v Poprade
 • spoznávanie Popradu – jazda vyhliadkovým poschodovým autobusom, tvorivé dielne v Tatranskej galérii – Elektrárni, príp. návšteva Podtatranského múzea (momentálne ešte v rekonštrukcii)
 • jeden celodenný výlet
 • laser aréna a motokárová dráha vo Svite (podľa veku detí)
 • opekačka
 • diskotéky
 • tvorivé dielne 
 • turnaje, súťaže a hry
 • podujatia Tatranského kultúrneho leta (napr. divadelné prestavenie v parku, koncerty, vystúpenia a i.)

 

Video nájdete na: :  https://www.youtube.com/watch?v=d1wbUpzVo6g

Organizačné pokyny, v ktorých nájdete podrobné informácie k nástupu a pobytu v tábore, ako i zoznam odporúčaných vecí, dostanú všetci prihlásení účastníci.
Radi privítame Vaše námety a nápady, čo by ste radi v programe privítali, príp. ďalšie Vaše postrehy.

 

Kontaktné údaje na organizátora:
Matica slovenská
P. Mudroňa 1
036 01 Martin

Tel: +421 43 3812840, +421 905 275 286
E-mail: tabor@matica.sk

TEŠÍME  SA  NA STRETNUTIE  S  VAMI VO VYSOKÝCH TATRÁCH.

MLTMS

2017
1. deň

Rok sa zišiel s rokom a je tu opäť ďalší matičný tábor. V sobotu 8. júla pricestovalo do tábora 70 detí z menšej a väčšej diaľky, aby si užilo osemdňový pobyt v Škole v prírode 1. máj v Tatranskej Lomnici. Na pozvanie Úradu pre zahraničných Slovákov tábor navštívi aj 35 detí naši krajanov zo zahraničia - z Ukrajiny, Maďarska, Kanady a USA. Škola v prírode sa nachádza v centre čulého turistického centra, priamo pod Lomnickým štítom. Mimochodom na Lomnický štít máme krásny výhľad takmer z každej izby (pripájame ho aj v našej dnešnej fotogalérii).
Zobudili sme sa do krásneho slnečného jasného dňa a vyrazili sme spoznávať naše okolie. V doobedňajších hodinách sme navštívili čarovnú Tricklandiu a prameň Smokoveckej kyselky, vďaka ktorému vlastne Starý Smokovec vznikol. Staršie deti vyrazili na Hrebienok a navštívili expozíciu zmenšených modelov tatranských chát. V poodedňajších hodinách sme navštívili Botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici a zviezli sme sa na Bobovej dráhe.
A nakoniec pripájame aj malú ochutnávku z našich dnešných zážitkov. Zajtra nás navštívia lavínové psíky a budeme súťažiť.... ale o tom už napíšeme nabudúce.....

2. deň

Všetci sme si priali, aby aj ďalší náš táborový deň bol slnečný ako ten predošlý a predpovede nás v tom uistili, no
Tatry boli dnes chladné a upršané. I napriek tomu sme stihli všetko, čo sme si naplánovali.
V priebehu doobedia sme sa stretli, prezreli sme si moderné zásahové vozidlá Hasičského a záchranárskeho zboru z Popradu, vyskúšali obliecť záchranársky odev (pozn. naši hasiči to musia stihnúť do jednej minúty, náš Denis to stihol za 43 sekúnd!), vysúvanie plošiny, termokameru, nožnice, ktorými nás zachraňujú pri autohavariách a množstvo ďalších zaujímavostí (vedeli ste napr. že jedno vozidlo je taký pojazdný rybník - obsahuje až 9 tisíc litrov vody).
Veľkú radosť sme mali aj z desaťmesačného lavínového psíka Bonyho. A v poobedňajších hodinách sme súťažili a súťažili, však pozerajte....
Zajtra navštívime  Poprad, Múzeum TANAP-U v Tatranskej Lomnici, ak sa nám to podarí aj návštevu Astronomického ústavu
v Starej Lesnej a večer zavíta medzi nás najlepší slovenský mím Miro Kasprzyk. A na záver opekačka, tak čo poviete na
náš plán?

 

3. deň

Keďže nás počasie v pondelok potrápilo odložili sme na dnes plánovanú túru na neurčito a vybrali sme sa do Popradu. V rámci Popradského kultúrneho leta práve dnes premietalo detské prázdninové kino Tatran, neskôr sme navštívili SKI lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici a premietali sme o kamzíkoch a svišťoch. A náš táborový večer bol večerom pantomímy - navštívil nás najlepší slovenský mím Miro Kasprzyk. A pozrite sa, čo všetko s nami postváral.... a zapojila sa aj pani Natália, ktorá v tábore sprevádza deti z Maďarska. Všetci sme si oddýchli a potom sme utekali opiecť si špekáčiky... lepšiu dnešnú táborovú bodku si ani nevieme predstaviť...
Už teraz sa tešíme na zajtrajší deň - zavítame do krásnej Dobšinskej ľadovej jaskyne a povozíme sa na motokárach a zahráme sa v aréne. Ale o tom už napíšeme zajtra...

4. deň

S balíčkom na cestu sme sa dnes vybrali na celodenný výlet. Hneď zrána sme navštívili Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Po tom, čo sme vybehli strmým chodníčkom ku vchodu jaskyne a dobre sa poobliekali, sa už otvorili vstupné brány ľadového kráľovstva. Počas prehliadky sme prešli takmer 500 m a zdolali 535 schodov. Museli sme sa preto posilniť naším chlebíkom (ako je to zrejmé aj z priložených fotografií), aby sme mohli pokračovať v našej dobrodružnej ceste. Ešte spoločná fotografia, nejaký suvenír na pamiatku a rýchlo dolu kopcom a do Svitu, kde sme jazdili na motorkárach a zahrali sa v laser aréne. Pozrite si ako sme si to užili, či malí a či veľkí..... všetci sme sa zabavili.
Zajtrajší deň venujeme slovenským tradíciám, najmä slovenskému folklóru. Maľujeme kroje, stužky, ornamenty, navštívi nás Folklórny súbor Lysec, budeme tancovať, maľovať, zdobiť... potom Vám opäť napíšeme....

5. deň

Tradície sú dôležitou súčasťou našej minulosti ale i dnešného moderného života. Preto sme pripravili deň venovaný slovenským tradíciám. Zrána sme tvorili záložky s vymaľovanými ornamentami, maľovali slovenský kroj, zapletali stužky do vlasov, zdobili priestory, poobede sme súťažili triedili hrach a šošovicu, zašívali gombíky, zapletali vrkoče a dopĺňali mestá na slepú mapu Slovenska. A večer, po vyhodnotení, nás navštívili dievčatá a chlapci z Folklórneho súboru Lysec z Belej. Tancovali, hrali ale predovšetkým učili naše deti - kosiť trávu, sekať sečku za rezkého tanca.... Dúfame, že tá fantastická atmosféra tohto večera sa prenesie prostredníctvom fotografií aj do našich domovov.

Zajtra sa už tešíme do nášho milovaného aquaparku...

6. deň+7. deň

Piatkové ráno bolo prekrásne. Lomnický štít ako na dlani bez jediného mráčika, čo predznačovalo krásny deň. V noci sme mali len 3 oC a hoci slniečko rýchlo prehrievalo studený vzduch, predsa sme len vymenili krátke nohavice za dlhé, pobalili ešte posledné veci k vode, k tomu chlebík na cestu a vyrazili sme. Kúpanie sme si užili do sýtosti. Na ceste späť sme sa zastavili v Lomnici kúpiť ešte posledné darčeky v stánočkoch a potom sme sa už balili. Večer sme vyhodnotili všetky súťaže a tvorivé dielne, ocenili deti a zahrali sa a zabavili na záverečnej diskotéke.
Až v sobotu ráno sme si uvedomili, že náš tohtoročný táborový turnus končí. Ani hádanku už deti na nástenke nenašli, hoci sa na ňu pýtali (pozn. hádanku mali deti na každý deň a jednu správnu odpoveď sme vždy ocenili drobným darčekom)... V škole v prírode, ktorá nám ústretovo otvorila svoje brány a v ktorej sme takpovediac hosťovali, sme sa cítili veľmi dobre, všetkým sa nám veľmi páčilo, stihli sme všetko, čo sme si naplánovali… Dnes však vieme, že týždeň je pre nás málo. Na budúci rok sa stretneme na desať dní, čo poviete. Súhlasíte? Užite si pohodové prázdniny!

 

 

Radio Regina  19. 8. 2017

 

http://skrsi.rtvs.sk/clanky/slovaci-vo-svete/141219/letny-tabor-v-tatranskej-lomnici

 

 

 

 

 

Fotopohľadnica z minulých ročníkov...

2016

IMG_3658

IMG_3661

IMG_3666

 

IMG_3671

IMG_3673

IMG_3680

IMG_3690

IMG_3692

IMG_3708

IMG_3712

IMG_3717

IMG_3719

IMG_3740

IMG_3742

IMG_3759

20160705_143613

20160705_143639

20160705_143643

IMG_3772

IMG_3781

IMG_3784

IMG_3786

20160704_115928

20160704_111659

20160706_105343

20160706_192407

20160706_192802

IMG_3798

 

IMG_3803

IMG_3820

20160706_201125

20160707_104136

20160707_105555

20160708_090038

20160708_085432 (1)

 

20160708_095121

20160708_110917

20160708_131108

20160708_131119

20160708_131335

20160709_134034

20160709_134155

20160709_141759

20160709_160309

IMG_3889

IMG_3877

IMG_3880

IMG_3896 (1)

IMG_3875

20160711_111329

20160711_115339

20160711_135617

????????????????????????????????????

IMG_3906
IMG_3910

IMG_3913

IMG_3918

IMG_3927

IMG_3932 – kópia

IMG_3934 – kópia

IMG_3938

IMG_3941

IMG_3953

IMG_3954 – kópia

IMG_3965

 

IMG_3971

fotografia z podujatia

20160715_085454

20160715_091407

20160715_104308

IMG_3972

IMG_3974

Foto z pobytu (2015)

DSC03096

DSC03099
DSC03109
DSC03117
DSC03137
DSC03144
DSC03190
DSC03195
DSC03204
DSC03221
IMG_3179
IMG_3183
IMG_3186
IMG_3190
IMG_3192
IMG_3196
IMG_3199
IMG_3208
IMG_3211

IMG_3212
IMG_3213

IMG_3277
IMG_3282
IMG_3283
IMG_3284
IMG_3285
IMG_3289
IMG_3290
IMG_3291