Pocta mjr. Jozefovi Serafínovi


//Pocta mjr. Jozefovi Serafínovi

Kamenná Poruba, okr.  Vranov nad Topľou, 9. 8. 2015

Dňa 9. 8. 2015 sa uskutočnilo v Kamennej Porube slávnostné odhalenie pamätnej tabule miestnemu rodákovi mjr. Jozefovi Serafínovi. Organizátorom tejto akcie bola obec Kamenná Poruba, Okresný úrad Vranov n. T., Hornozemplínska knižnica vo Vranove v spolupráci s Odborom Mladej Matice v Kamennej Porube.
J. Serafín bol slovenský vojak, účastník západného zahraničného odboja a veterán 2. svetovej vojny. Detstvo prežil vo svojej rodnej dedine, už v mladosti sa v ňom prebudil záujem o slovenské dejiny a bol aktívny aj v matičnej činnosti. Počas 2. svetovej vojny ho ako dvadsaťročného v roku 1942 odviedli do Slovenskej armády. Po krátkom výcviku bol na jar 1943 odvelený na východný front do Bieloruska pri Minsku a Slucku. V tom čase tu pôsobila slovenská záložná divízia. Slováci sympatizovali s bratskými slovanskými národmi a mali silné protinacistické cítenie. Sám bol svedkom situácie, keď ich jednotku Bielorusi ušetrili, len preto, že boli Slovania, zatiaľ čo Nemcov pri prepade vlaku rozstrieľali. Pre nemeckých nacistov boli nespoľahliví, kvôli častým prípadom dezercií, preto sa ich rozhodli preveliť do Talianska. V horách sa im naskytla príležitosť prebehnúť k miestnym partizánom, čo sa mnohým z nich aj podarilo. S ich pomocou vyhľadali anglické regulárne jednotky a takto vstúpili do boja proti nemeckým silám v radoch západných spojeneckých vojsk. Načas bojovali v Alžírsku a v iných častiach Afriky. V Británii boli pridelení k obrnenej brigáde. Od októbra 1944 sa zúčastnili obliehania francúzskeho Dunkerque. Po necelom roku bojov sa mu podarilo vrátiť do vlasti a natrvalo sa usadil v Čechách.
V neslávnych päťdesiatych rokoch napriek riziku aktívne pomáhal slovenským kňazom, ktorí boli internovaní v Čechách.
Jozef Serafín bol neskôr za svoju činnosť počas vojny vyznamenaný mnohými poctami. K 60. výročiu vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii vymenoval francúzsky prezident J. Chirac veteránov za rytierov čestnej légie, ktorí dostali Rád čestnej légie, ako najvyššie francúzske štátne vyznamenanie a medzi bol aj mjr. J. Serafín. Roku 2006 tesne pred jeho smrťou mu bolo udelené Čestné občianstvo obce Kamenná Poruba. Na slávnostnom odhalení vystúpili viacerí rečníci: prednosta Okresného úradu Pavol Molčan, poslanec NR SR Štefan Hreha, syn Dušan a mnoho iných. Podujatia podporili svojou účasťou aj matičiari pod vedením podpredsedu MS Mariána Gešpera a riaditeľka Hornozemplínskej knižnice Emília Antoliková, ktorá akciu moderovala. Ceremoniál významne spestrili mladí matičiari z Kamennej Porube. Jozef Serafín bol symbolicky vyznamenaný v dramatickej scénke, kde ho stvárnil jeho prasynovec Július Serafín, ktorý je predsedom OMM v Kamennej Porube. Mladí matičiari potom v dobových uniformách položili vence k jeho pamätníku a stáli pri ňom na stráži počas posvätenia gréckokatolíckym kňazom. Na záver si všetci zúčastnení, ktorí sa zišli v hojnom množstve, zaspievali s jeho synom otcove obľúbené slovenské piesne. Ceremónie sa zúčastnilo množstvo ľudí z celého okolia, medzi pozvanými hosťami nechýbali ani hostia zo zahraničia.

Radoslav Žgrada
článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2015-09-12T20:23:15+00:0012 septembra 2015 |Prešovský kraj|
X