Dvojramenný kríž má nevyčísliteľnú hodnotu


//Dvojramenný kríž má nevyčísliteľnú hodnotu

My si dnes s vďačnosťou spomíname na veľmi krátku etapu dejín, ktorá asi nebola ani príjemná, ani nepriniesla také ovocie, aby to bolo vtedy postrehnuteľné. Prišli teda Cyril a Metod na dobré miesto pre život?

Moja odpoveď je stále rovnaká – áno. Bolo a je to dobré miesto pre život. Veľkosť Konštantína a Metoda vidím práve v tom, že napriek všetkým politickým a iným záujmom oni išli za svojím. A to „svoje“ pramenilo z kresťanstva. Ísť v ústrety ľuďom, pozdvihnúť ľudí. A to bez ohľadu na to, či sa to podarí, či sa to ujme, či to prinesie výsledky. Jednoducho urobili všetko, čo pokladali za dobré, išli za tým napriek ťažkostiam a možnému nezdaru. A tým upozornili na veľmi podstatný rozmer:  ľudí je potrebné kultivovať a nečakať na politickú vôľu či iné ideálne podmienky.

Na ľuďoch záleží. Minimálne tak, ako na dobrých podmienkach. V tomto duchu si chceme spomenúť na všetkých pedagógov, vychovávateľov, dobrovoľníkov, ktorým záleží na kultivovaní okolia i ľudí. Hlavne, ak vytrvajú vo svojom dobrom diele, a to aj napriek tomu, že tým skôr strácajú. A chcem pripomenúť aj veľký dar, ktorý ešte stále aspoň ako-tak máme: premýšľame nad evanjeliom. Aspoň chvíľu v nedeľu, ale predsa. Je to jedinečná cesta k rozvíjaniu myslenia, k širšiemu pohľadu na to, na čom záleží. Buďme vďační, že túto cestu ešte poznáme a nestraťme ju!

Keď chceli starovekí filozofi definovať človeka, vystihnúť a popísať, v čom je jeho špecifickosť oproti iným živým tvorom, povedali, že je to živočích, ktorý má reč. Pod rečou však nemysleli len schopnosť povedať zrozumiteľné slovo, ale aj premýšľať. A skutočne: Človek má reč! Vie plánovať, spomínať, kombinovať, odovzdávať myšlienky. Ale na to, aby to nebolo len rozprávanie, je potrebné tento dar rozvíjať. Sviatok svätých Cyrila a Metoda je pre mňa sviatkom nádeje. Nádeje, že aj krátkodobá a neprajnosťou obklopená činnosť môže priniesť veľké výsledky. Nádeje, že nezabudneme, že rozvíjať treba nielen technické a ekonomické možnosti, ale v prvom rade človeka a ľudí. Aby človek dorástol do človečenstva, ku ktorému je pozvaný, aby dorástol na Boží obraz. To nikdy nebude hotové. Ale aj tak je naša zem – a to napriek všetkým neprajnostiam osudu, spoločnosti, ľudí – dobrým priestorom na naplnenie tohto pozvania.

Pozvali sme všetkých ľudí dobrej vôle na podujatie k Cyrilo-metodskému krížu, ktorý je postavený na Šibenej hore v Bardejove ako jedinečný monument postavený Maticou slovenskou, aby sme nezabúdali… Podarilo sa stretnúť, uctiť a zabaviť , a tak zachovať dedičstvo otcov sv. Cyrila a sv. Metoda.

V neposlednom rade sme si my, Matičiari a vy, Bardejovčania  pripomenuli vzácneho pána Metoda Kaľavského, ktorého zásluhou sa hlásime k tomuto miestu…budeme si spomínať na život a zásluhy matičiara národovca učiteľa s ľudskou tvárou nebohého Metoda Kaľavského.

Matica slovenská usporiadala Cyrilo-metodské sobotné popoludnie, plné smiechu a voľnej zábavy pre všetkých  ľudí  dobrej vôle.

Mgr. Gabriela Kaščáková, OP MS Bardejov

2022-11-21T08:57:57+00:0021 novembra 2022 |Prešovský kraj|
X