Filatelisti a Matica slovenská si pripomenú storočnicu prvého predsedu filatelistov Severína Zrubca


//Filatelisti a Matica slovenská si pripomenú storočnicu prvého predsedu filatelistov Severína Zrubca

Sto rokov od narodenia Severína Zrubca, prvého predsedu Zväzu slovenských filatelistov, bude pripomínať príležitostná poštová pečiatka.
Príležitostnú poštovú pečiatku Severínovi Zrubcovi, ktorý vo filatelii pôsobil viac ako 50 rokov uvádza Klub filatelistov 52-51 Nitra. Podporovateľmi uvedenia pečiatky je Krajská rada Matice slovenskej Nitrianskeho kraja a Dom Matice slovenskej v Nitre, ktorý je zázemím pre nitrianskych filatelistov.

Príležitostná poštová pečiatka bude verejnosti dostupná na Pošte Nitra 12 v čase od 21. do 28.12.2021. V priestoroch pošty bude v deň uvedenia pečiatky inštalovaná aj menšia filatelistická výstava venovaná osobnosti JUDr. Severína Zrubca. Ďalšiu časť výstavy si budú môcť návštevníci zvonka pozrieť aj vo vchodových priestoroch Domu MS v Nitre, ktorá im spríjemní čas čakania a vybavovania svojich poštových zásielok.

Vzhľadom na súčasné pandemické opatrenia presúva predseda KF 52-51 Nitra Milan Šajgalík rozšírenú filatelistickú výstavu „100. výročie narodenia významnej osobnosti nášho regiónu Severína Zrubca, prvého predsedu ZSF a spoluzakladateľa SSG“ na budúci rok. Spolu s Domom Matice slovenskej v Nitre plánuje tunajší filatelistický klub pripraviť semináre aj pre miestne odbory Matice slovenskej, zvlášť v okolí Zrubcovho rodiska, ktorým bola obec Vajka, dnes súčasť Lúčnice nad Žitavou.

JUDr. Severín Zrubec žil a pracoval v Bratislave, kde aj získal doktorát práv na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity. Filatelistickej verejnosti je známy ako vystavovateľ, publicista, funkcionár zväzu, člen domácich a zahraničných odborných porôt. S. Zrubec sa zaslúžil aj o obnovu Zväzu slovenských filatelistov v roku 1969 a stal sa jeho prvým predsedom. V tejto funkcii pôsobil dve volebné obdobia až do roku 1979. Ďalšie dve funkčné obdobia pôsobil ako zväzový podpredseda. Jeho prínos vysoko hodnotila ako slovenská, tak aj európska filatelia. S. Zrubec bol ocenený mnohými vyznamenaniami, medzi inými získal Zlatý český odznak ZSF a ocenenie Laureát Ceny ZSF 2000. Po tejto významnej osobnosti nášho regiónu máme zachované aj básnické diela, ktoré vydal v štrnástich zbierkach subjektívnej lyriky. V roku 2014 vydala Slovenská pošta ku Dňu slovenskej poštovej známky a filatelie tradičnú známku s kupónom zachytávajúcu Zrubcov portrét. Severín Zrubec zomrel 11.3.2011.

Veronika Bilicová, Dom Matice slovenskej v Nitre

2021-12-10T09:42:41+00:0010 decembra 2021 |Nitriansky kraj|
X