Lož má krátke nohy a klamať sa nevypláca


//Lož má krátke nohy a klamať sa nevypláca

Doslova sekundu po atentáte na premiéra Roberta Fica sa rôzne pseudoliberálne a pseudoprogresivistické, no hlavne politicky angažované médiá a internetové novinové portály, ktoré sú na dennej báze usvedčované zo zavádzania a šírenia klamstiev a šírenia tej najodpornejšej nenávisti, predbiehali v tom, kto prinesie najsenzačnejší titulok. Vlastníci týchto médií a im slúžiaci novinári sa snažili v spoločnosti vyvolať dojem, že strelec z Handlovej s nimi nemá ideologicky nič spoločné, ba práve naopak, že za jeho údajnou radikalizáciou stojí opačná názorová strana. Vo svojich fanatických tvrdeniach zašli tak ďaleko, že atentátnika označili dokonca za člena Matice slovenskej! Tieto lži Matica slovenská ostro odmietla, pretože sa v žiadnom prípade nezakladali na pravde. Ešte raz zdôrazňujeme, že Juraj Cintula nie je členom Matice slovenskej. Takzvaná investigatíva zamestnancov súkromných mediálnych spoločností na Slovensku spočívala v synchronizovanom zverejňovaní ničím podložených tvrdení a teda v šírení lží.

Jeden z množstva takýchto článkov sa objavil hneď v deň atentátu 15. mája 2024 na internetovom portáli tyzden.sk od redaktora Mariana Jaslovského s názvom Je strelec slniečkár a liberál? Hneď v úvode predmetného článku autor zavádzal verejnosť nepravdivým tvrdením, že strelec Juraj Cintula je členom Matice slovenskej (viď foto pod článkom). Matica slovenská obratom požiadala redakciu a šéfredaktora .týždeň, aby boli vo svojich tvrdeniach opatrný, pretože svojimi špekuláciami a klamstvami vytvárajú informačný chaos. Vzhľadom na to, že daný článok zavádzal čitateľov, poškodzoval dobré meno Matice slovenskej, ktorá s predmetnou záležitosťou nemala a nemá ani okrajovo nič spoločné, čo vieme aj preukázateľne dokázať, požiadali sme redakciu o uverejnenie nášho vyjadrenia a opravu článku. Naše celé vyjadrenie síce nezverejnili, no aspoň jednou vetou sa nám za svoje klamstvá ospravedlnili. Podľa slov redaktora Jaslovského ich mrzí, že priniesli nesprávnu informáciu. Nepovažujú to však za úmyselný čin a mediálnu manipuláciu. Tvrdia, že išlo skrátka len o chybu.

Koľkým ľuďom však takáto „chyba“ už zničila nielen osobný a pracovný život, ale aj povesť a dobré meno? Pozitívom však je, že v sebe našli aspoň štipku slušnosti a ospravedlnili sa za svoje činy. Urobia tak aj ostatné médiá a novinári? Uvedomujú si skutočne následky svojich činov alebo sú úplne odtrhnutí od elementárnych zásad ľudskosti? Zároveň chceme zdôrazniť, že pri akomkoľvek ďalšom ohováraní Matice slovenskej a poškodzovaní jej dobrého mena podnikneme náležité právne kroky.

Online odkaz na článok: https://www.tyzden.sk/nazory/110071/je-strelec-slnieckar-a-liberal/

Informačné ústredie Matice slovenskej 

2024-05-30T12:22:39+00:0030 mája 2024 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X