Od prameňov Cirochy


//Od prameňov Cirochy

Na podnet Rusínskej obrody na Slovensku a v spolupráci s FS Chemlon Humenné a SZUŠ Kudlovská Humenné sa dňa 6. november 2022 v  MsKS Humenné uskutočnil  v rámci projektu Regionálne dni rusínskych tradícií  koncert „OD PRAMEŇOV CIROCHY“.

Koncert bol venovaný vysídlencom zo zátopovej oblasti vodárenskej priehrady Starina, vďaka ktorým regióny Zemplín, Šariša a Abova majú dostatok tak prepotrebnej vody. Kdesi som čítal, že pôvodne predkovia Rusínov, ale i Slovákov obývali územie Panónie. Príchodom Anjuovcov na Uhorský trón v 13. storočí nastal náboženský i národnostný útlak a naši predkovia v snahe zachovať si svoju vieru a kultúru sa postupne posúvali po tokoch riek, potokov, až sa nakoniec dostali k prameňom – Cirochy, Laborca, Ondavy, Hornádu, Torysy, Hrona…  Všade tam žijú Rusíni. Ďalej už nebolo kde utekať. Aspoň si to mysleli.

Ale v 70-tých rokoch minulého storočia v dôsledku poľnohospodárskeho a industriálneho rozvoja vznikol deficit vody na východnom Slovensku, ktorý sa riešil výstavbou vodnej priehrady Starina. Zo svojho rodného územia sa muselo nedobrovoľne odsťahovať viac ako 3 500 Rusínov. Dnes si už ani neuvedomujeme, že otvorením vodovodného kohútika sa k nám do domácnosti dostávajú spolu s vodou aj slzy odídených Rusínov smútiacich za stratenou domovinou. Tieto slzy sú ďalšími prameňmi Cirochy. Ale vďaka týmto slzám žije celé východné Slovensko a i jeho veľkolepá kultúra.

Na koncerte účinkovali FS Chemlon Humenné, DFS Chemloňáčik, MSS Hačure, DSS Bosoročky, DSS Bosorčatá a spevák Ľudovít Džubák, ktorí sa dlhodobo venujú udržiavaniu a propagácii horno-zemplínskej rusínskej i sotáckej kultúry a sú jej reprezentantmi na podujatiach na Slovensku i v zahraničí.

Koncert sa symbolicky uviedol tancom inšpirovaným kultúrnym odkazom Rusínov zo Stariny – „Utopená krása“. Ďalej si diváci pozreli rusínske tance z Ubľanskej a Uličskej doliny„Pod nohy, hraj!“, „Ceperka“, „Tancovačka“, „Fľaškový tanec“ a „Hostina“, zemplínske tance „Naša mačka“ a „Šumni čardaš“ a tance zo Šariša „Krucena“ a „Verbung“. Vynikajúce výkony tanečníkov dotvorili svojim spevom  nemenej kvalitní speváci, speváčky, ako aj ľudová hudba a tak nečudo, že diváci sa výborne bavili a odmeňovali účinkujúcich dlhotrvajúcimi potleskmi.

Koncert uviedol tajomník Svetového kongresu Rusínov Vladimír Protivňák, tanečníkov pripravili doc. Mgr. Vladimír Marušin, ArtD., Anička Marušinová a Bc. Michal Gnip, DiS.art., spevákov Ľudovít Džubák a PaedDr. Miroslav Kerekanič, scenár, réžiu a choreografie a osvetlenie pódia zabezpečil doc. Vladimír Marušin, ArtD. A skvelá bola aj zostava ľudovej hudby – Mgr. art. Vierka Hajduková, Mgr. Vitalina Poldruháková, Mgr. art. Mykhaylo Zakhariya, ArtD., Mgr. Ľubomír Chromý a PaedDr. Miroslav Kerekanič, ktorých doplnili začínajúci umelci Ľudka Kvasná a Michal Barna. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR 2022.

Najbližší termín účinkovania FS Chemlon je 26. november 2022 v Paríži vo Francúzsku v Dome kultúry v Bagneux. Všetkých vrelo pozývame!

PaedDr. Miroslav Kerekanič, DiS.art., odborný pracovník Vihorlatského múzea

 

 

 

2022-11-22T11:09:13+00:0022 novembra 2022 |Prešovský kraj|
X