Pezinskí matičiari v Komárne


//Pezinskí matičiari v Komárne

V sobotu 23. júla prijali pozvanie z Domu Matice slovenskej v Komárne na celodenný výlet po ich meste so sprievodcom a extra zážitkom na záver. Tohto výletu sa zúčastnili nielen naši členovia, ale aj členovia klubu dôchodcov na Hrnčiarskej 44 pod vedením A. Prokopovej, ktorá spolu s ďalšou členkou K. Rajnicovou pomohla pri organizovaní podujatia. Vítaní na tomto poznávacom výlete boli aj ostatní členovia organizácií a to: z Únie žien, Živeny, Jednoty dôchodcov z Pezinka a taktiež aj rodinní príslušníci. Pozvanie prijala aj soc. pracovníčka M. úradu Michaela Kulifajová, ktorá nás oboznámila so svojim projektom.

Pri komárňanskej pevnosti nás privítal riaditeľ Domu Matice pán Jozef Černek spolu so sprievodkyňou Marínou Opálková. Po celý deň nás obaja sprevádzali nielen po pevnosti. Dozvedeli sme sa o histórii Baziliky sv. Ondreja, výletným vláčikom sme prešli cez Alžbetin most až do susedného Maďarska, kde sme cestou videli ich pevnosť. Na spoločnom obede sme si pochutili na ich špecialite ,,Jókaiho fazuľovej polievke s údeným mäsom.”

V Dome Matice nám ukázali kryt civilnej ochrany a prezreli si zariadenie dobového bytu z roku 1970. Aj keď bola horúca sobota, nenechali sme si ujsť nádvorie Európy a jej jedinečnú architektúru. V centre námestia nám chutila vynikajúca kávička a ochladila zmrzlina.

O pitný režim pre našich pre našich zúčastnených členov sa po celý deň postarali komárňanskí hostitelia. Navečer plní očakávania sadali do divadelných stoličiek, kde nás na pódiu tohoto divadla ešte raz srdečne privítal riaditeľ J. Černek.

S napätím sme sledovali nádherný muzikál pod názvom Tajná láska. Očarili nielen svojim spevom, hudbou, tancom ale aj prekrásnymi dobovými krojmi, do ktorých sa sedemkrát počas  vystúpenia prezliekli. Toto ,,nie len jedno majstrovské dielo” v podaní týchto pokračovateľov folklóru, ich elán a chuť v šírení tradícií splnilo naše očakávania. Bol to pre nás nezabudnuteľný zážitok vidieť tento muzikál a spoznať týchto komárňanských nadšencov ,,Slovenskí rebeli”.

Po vzájomnej rozlúčke sme sa plní dojmov šťastne vrátili domov.

Text a foto: Helena Slamková – predsedníčka MO MS Pezinok

 

2022-08-03T11:13:30+00:003 augusta 2022 |Bratislavský kraj|
X