Slovenskí rebeli reprezentujú Slovensko a Maticu slovenskú vo Francúzsku


/, Nitriansky kraj, Zahraničie/Slovenskí rebeli reprezentujú Slovensko a Maticu slovenskú vo Francúzsku

Folklórom inšpirovaný súbor Slovenskí rebeli z Komárna vystupuje v zahraničí pod názvom Komárňan. Aktuálne reprezentuje našu krajinu v okolí francúzskeho mestečka Saujon.

„V stredu 14. 8. sme sa zúčastnili na otváracom ceremoniáli, ktorý ukončoval práve náš súbor a pätnásťminútový ohňostroj. Vo štvrtok 15. 8. pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Panny Márie sa začal náš program v katedrále postavenej v 12. storočí. Počas slávnostnej omše zazneli vďaka Rebelom aj slovenské piesni a Otčenáš po slovensky. Každý deň máme niekoľko predstavení a práve štvrtok bol náš najťažší deň – 6 predstavení v dvoch mestách. Na prijatí primátorov a predstaviteľov vedenia západnej oblasti Francúzka naša delegácia odovzdala dary a pozdravy predsedu Nitrianskeho VÚC, Matice slovenskej, ale aj primátora mesta Komárno. Všetkým vyslancom a predstaviteľom súborov z mnohých krajín sme odovzdali naše domáce víno, špeciality mesta Komárno, ale aj publikácie MS,“ priblížil program Rebelov na festivale manažér, scenárista, režisér a tanečník súboru Jozef Černek.

Do reprezentačného programu si Rebeli zaradili tance z východného Slovenska, ale i Horehronia a francúzskemu publiku predstavujú aj zvyk čepčenia nevesty.

 

Jana Pipíšková

X