Spolupráca Spolku slovenských spisovateľov a Matice slovenskej sa rozbieha diskusiami so spisovateľmi


//Spolupráca Spolku slovenských spisovateľov a Matice slovenskej sa rozbieha diskusiami so spisovateľmi

Najstarší spisovateľský spolok, ktorý má budúci rok 100 rokov a najstaršia slovenská kultúrna ustanovizeň, ktorá má budúci rok 160 rokov, razantne rozšírili vzájomnú spoluprácu. V Knižnici slovenskej štátnosti (v Dome Matice slovenskej Bratislava) prebehli už dve spisovateľské podujatia, ktoré boli zorganizované pod záštitou oboch organizácií. Taktiež prebieha vzájomná spolupráca v rámci redakcií periodík (Literárny týždenník, Slovenské národné noviny, Dotyky…), vzájomná propagácia podujatí a taktiež knižných titulov.

Spolupráca bola odštartovaná pilotným podujatím so spisovateľom, matematikom a diplomatom Jozefom Mikloškom, na ktorom prezentoval svoju najnovšiu knihu Sedem statočných na siedmich pahorkoch Ríma. Podujatie otvorili tajomník Matice slovenskej Peter Schvantner a predseda Spolku slovenských spisovateľov Boris Brendza. Záznam z podujatia je k dispozícii na sociálnej sieti Spolku a Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov (https://www.facebook.com/www.vsss.sk/videos/473332291450986/).

Druhé (novembrové) podujatie bolo multižánrovým nakoľko neprezentovalo iba literatúru, ale aj vizuálne umenie (konkrétne umelecké sklárstvo Stanislava Meliša) a podujatie bolo tiež obohatené o hudobnú vložku (hudobné vsuvky zaspievali rodinní príslušníci rodiny Mikloškovcov). Na podujatí dominovala prezentácia tvorby spisovateľa Dušana Mikolaja, ktorý je autorom knihy o umeleckom sklárovi Stanislavovi Melišovi s názvom Urob niečo, čo sme ťa neučili. Súčasťou podujatia bola aj miniatúrna vernisáž Melišovej sklárskej tvorby. Podujatie uviedli tajomníci Matice slovenskej a Spolku slovenských spisovateľov a v závere sa prihovoril aj predseda Spolku slovenských spisovateľov. Záznam je opätovne k dispozícii online: https://www.facebook.com/www.vsss.sk/videos/660487622201425/

Najbližším podujatím je prezentácia ženských autoriek Margity Ivaničkovej a Tatiany Jaglovej (14. december 2022 o 17:00). Podujatie sa opätovne uskutoční v priestoroch DMS Bratislava a bude obohatené aj o hudobného hosťa, speváčku Romanu Tóthovú. V sérii podujatí budú obe organizácie pokračovať aj v roku 2023. Dlhodobou ambíciou je vytvoriť v DMS Bratislava živé kultúrne centrum, kde by sa stretávali a diskutovali spisovatelia, hudobníci, výtvarníci a všeobecne umelci so svojimi poslucháčmi, divákmi a čitateľmi.

PhDr. Lukáš Perný, PhD., vedecko-výskumný pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej a novozvolený podpredseda Spolku slovenských spisovateľov

 

 

2022-12-06T12:16:24+00:006 decembra 2022 |Bratislavský kraj|
X