Výstava Inšpiratívni matičiari v Slovenskom kultúrnom centre Našice


/, Zahraničie/Výstava Inšpiratívni matičiari v Slovenskom kultúrnom centre Našice
Výstavná sieň Slovenského kultúrneho centra Našice bola 23. mája 2024 miestom osláv Medzinárodného dňa múzeí a to prostredníctvom vernisáže matičnej putovnej výstavy pod názvom Inšpiratívni matičiari od hovorkyne MS Veroniky Grznárovej a grafika Tomáša Králika.
Putovná výstava Matice slovenskej so sídlom v Martine prostredníctvom súčasného grafického umenia predstavuje dvanásť významných osobností Matice slovenskej, ktoré v najstaršej národnej, kultúrnej a vedeckej ustanovizni Slovákov a Sloveniek dosiahli vo svojej dobe obrovské úspechy. Ich príbehy a životné dielo nielenže ovplyvnili dejinný vývoj Matice slovenskej a slovenského národa, ale sú stále živým zdrojom inšpirácie pre súčasne generácie spisovateľov, výtvarníkov, fotografov, filmárov, organizátorov kultúry či dokonca politikov, diplomatov a manažérov.
Výstavu najskôr navštívili žiaci 6., 7. a 8. ročníka ZŠ kráľa Tomislava v Našiciach v sprievode učiteľky Slovenského jazyka a kultúry Any Marošević, ktorých na úvod pozdravila riaditeľka Slovenského kultúrneho centra Našice Sandra Kralj Vukšić a priblížila im úlohu a význam múzeí v spoločnosti. Kustódka Tatjana Seničanin oboznámila návštevníkov s obsahom výstavy, po ktorej žiaci interaktívnym spôsobom hľadali prepojenia jednotlivých matičiarov s ich úspechmi.
Vďaka podpore Rady pre národnostné menšiny, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Matice slovenskej so sídlom v Martine návštevníci majú možnosť pozrieť si výstavu v Slovenskom kultúrnom centre Našice do konca júla.
Informačné ústredie Matice slovenskej
2024-05-24T12:53:09+00:0024 mája 2024 |Aktuálne informácie Matice slovenskej, Zahraničie|
X