Otvorenie turistickej sezóny 2021 vo Zvolene


//Otvorenie turistickej sezóny 2021 vo Zvolene

V tomto čase, keď sa skončili kresťanské, ale aj slovanské sviatky, Odbor Mladej Matice vo Zvolene pravidelne otvára tohoročnú turistickú sezónu. S ohľadom na symboliku by naše kroky smerovali na dominantu, vrch vytýčený nad známou obcou- Donovalmi. Vrch, ktorý je zároveň menovcom nášho mesta. „Zvolenčania ta sa na Zvolen!“ by sme smelo volali. Všetci dobre poznáme, aké sú aktuálne epidemiologické opatrenia. Za hranicu okresu, ani na krok. Chceme byť zodpovední, a preto sme tohtoročnú turistickú sezónu otvorili len symbolicky. Nie výstupom na vrch Zvolen, na dominantu Veľkej Fatry, ale dominantu Mesta Zvolen, na Pustý hrad.

Dňa 6. apríla 2021 sme sa malá skupinka členov Odboru Mladej Matice vo Zvolene rozhodli, že otvorenie turistickej sezóny nenecháme tak. Aj keď len malou turistikou na Pustý hrad, aj tak zahájime hrebeňovky, výstupy alebo aj len prechádzky do krás našej slovenskej prírody. Počasie nám sprvu neprialo, no na samotnom vrchu sa krásne vyčasilo. Dodržali sme rozostupy, nosili rúška a na konci sme cítili každý chutný koláč zjedený počas veľkonočných sviatkov. Uzatvorenie sa doma a maškrtenie nepomohlo naším kondičkám. Výstup sme kratšou lesnou trasou s malými zaváhaniami zvládli.

Mohlo by sa nám zdať, že tento dátum – 6. apríla sme si ako mladí matičiari zvolili len náhodne. Však presne v tento deň, pred 146 rokmi bola Matica slovenská zatvorená uhorskou vládou a jej činnosť bola obnovená až po prvej svetovej vojne. Matičiari sa pred rokmi museli cítiť oveľa horšie ako my dnes. Áno, aj my dnes nemôžeme ísť do iného kraja a chodiť si „kade-tade.“ Ale stále nám nikto nezakazuje priznávať sa k Matici. Dostali sme možno menej financií, musíme hľadať viac možností u sponzorov, ale stále sme aj na vrchole, konci turistiky- vlastne jej polovici, mohli vytiahnuť vlajku a s hrdosťou ju nechať viať vo vetre. To nám nikto nezobral a ani nezoberie.

Ondrej Baranec

OMM Zvolen

2021-04-08T16:44:18+00:008 apríla 2021 |Banskobystrický kraj|
X