Dožinky v Breznici


//Dožinky v Breznici

V sobotu 24. augusta 2019 sa konali v Breznici v stropkovskom okrese tradičné Dožinky. Teplé a slnečné augustové počasie prilákalo do areálu breznického družstva mnoho miestnych obyvateľov aj cezpoľných hostí, ktorí touto oslavou prastarých roľníckych tradícií chceli poďakovať Bohu za tohtoročnú úrodu, a tiež aj vychutnať si kvalitný kultúrny program, ktorý pre nich organizátori pripravili, medzi ktorými nemohli chýbať ani matičiari z MO MS Breznica.

V rámci programu vystúpili folklórne súbory Brežinky z Mestiska a Orgonina z Vranova nad Topľou, ktoré predviedli bohatý repertoár šarišských aj zemplínskych piesní, tancov a zvykov. O zábavu sa postaralo aj spevácke duo Vasilenko – Hrib a trio Zornica.

Oficiálnu časť zahájil starosta obce Breznica Slavomír Brendza, ktorý všetkých prítomných privítal a predstavil aj vzácnych hostí z rôznych oblastí spoločenského, politického aj odborného života, ktorí Dožinky poctili svojou prítomnosťou. Potom miestny farár Andrej Spišák požehnal dožinkový veniec pripravený z veľkého množstva obilných klasov.

Predseda Matice slovenskej Marián Gešper vo svojom prejave vyzdvihol skutočnosť, že dožinky patria medzi pradávne sviatky, v ktorých sa spájajú všetky hodnoty, na ktorých stojí slovenský národ. A to úcta k predkom, práca v prospech obce a spoločnosť, láska k rodnej dedine i Slovensku, ale aj národné a rodinné hodnoty. To všetko sa sprítomňuje v dožinkových slávnostiach a jedno od druhého nesmieme oddeliť.

Podujatia sa zúčastnil aj podpredseda SNS Cyril Leško a poslanec NR SR Boris Farkašovský. Oficiálne prejavy zakončil svojím vystúpením zástupca fy. Ekoprodukt Brusnica s. r. o., ktorá obhospodaruje breznické polia a role.

Po oficiálnej časti program pokračoval vystúpením známej kapely Senzus a nasledujúcou diskotékou, ktorá sa pretiahla až do neskorých nočných hodín. Účastníci podujatia, ktorí si pochutnali na mäsových aj syrových výrobkoch, odchádzali z podujatia spokojní a naplnení peknými zážitkami.

Lukáš Kaščák

sdr

2019-09-05T11:16:29+00:005 septembra 2019 |Prešovský kraj|
X