Veľkonočná výstava vo Varíne


//Veľkonočná výstava vo Varíne

V predveľkonočnom čase MO MS vo Varíne –  matičiari- spolu s deťmi zo Základnej školy s materskou školou Ondreja Štefku vo Varíne zorganizovali v priestoroch Domu spoločenských organizácii vo Varíne, výstavu ručne vyrobených veľkonočných ozdôb.

Morena a polystyrénové veľké vajíčko so šiltovkou boli dominantou našej výstavy, ktorá hýrila všetkými veselými jarnými farbami. Vajíčka zavesené na vŕbových, či brezových konárikoch sa vynímali v celej svojej paráde. Rozlišovali sa veľkosťou –  od prepeličích, slepačích, husacích až po pštrosie – a technikou zdobenia –  madeirové, batikové, drôtené, maľované, vajíčka zdobené servítkovou technikou, technikou quilling, nalepovanými bavlnky na vyšívanie, ale aj  obháčkované polystyrénové, či vyfúkané slepačie vajíčka.

Dreveným krížom s tŕňovou korunou, štrnástimi zastaveniami krížovej cesty a vyšívanými obrazmi s Kristom  sme si pripomenuli aj udalosti Veľkej noci, ktoré sú pre kresťanov oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho smrti na kríži.

Veľkonočnú atmosféru dotvárali chutné veľkonočné jedlá, niektoré boli  pripravené podľa už osvedčených domácich receptov a iné sme pripravovali podľa receptov z rôznych veľkonočných časopisov.   Nechýbala ani syrová hrudka, veľkonočná plnka, veľkonočný mazanec,  piškótový baranček, či zdobené aj plnené medovníky.

Na výstave si mohli deti, ale aj dospelí vyskúšať zdobenie vajíčok voskovou technikou, vŕtanie madeirových vajíčok alebo zdobenie vajíčok tenkým včelárskym drôtikom. Pre chlapcov a chlapov bola pripravená ukážka pletenia korbáčov z ôsmych, či pätnástich prútikov, ktorá sa tešila veľkému záujmu.

Najmenší návštevníci výstavy najviac obdivovali rapkáče. Originály aj vyrobené kópie sme mali  zapožičané od miestnych miništrantov.

Veľkým spestrením výstavy boli kreatívne nápady detí zo Základnej školy vo Varíne, ktoré za veľmi krátky čas, vyrobili množstvo krásnych veľkonočných ozdôb, plné detskej fantázie, rôznych tvarov, materiálov a farieb. Deťom patrí náš obdiv a veľká vďaka. Sme radi, že aj ony sú pre nás – dospelých – nekonečnou  inšpiráciou.

Veríme, že veľkonočná výstava, bola pre mnohých nielen  príjemným spestrením víkendového popoludnia, ale že sa nám podarilo oživiť tradície a zvyky veľkonočných sviatkov a ozvláštniť každodennosť – duchovným, estetickým, či kulinárskym zážitkom.

Členovia výboru MO MS Varín a žiaci ZŠ s materskou školou Ondreja Štefku vo Varíne

  

Fotogaléria

2024-04-04T13:27:13+00:004 apríla 2024 |Žilinský kraj|
X