september, 2019

27sepcelodenná28OdporúčanéDivadelný festival Ivana StodoluTešíme sa na stretnutie s Vami!

Viac

Popis udalosti

Festival Ivana Stodolu ponúkne každému divákovi stať sa porotcom!

Takmer osem hodín divadla počas dvoch dní!

Posledný septembrový víkend predvedie v Liptovskom Mikuláši svoj talent približne osemdesiat amatérskych divadelníkov z celého Slovenska. Do kultúrneho domu v mestskej časti Palúdzka mieri už po štvrtý raz  plný výnimočných umeleckých zážitkov. Bohatý program vypukne v piatok 27. septembra o 16.00 h. a pokračovať bude v sobotu 28 septembra od 11.00 h.

Hlavným cieľom organizátorov je predstaviť širokej verejnosti aktuálnu tvorbu slovenských neprofesionálnych divadelníkov, z ktorých väčšina pôsobí pod hlavičkou Divadelného odboru Matice slovenskej (DOMS). V piatok budú mať návštevníci festivalu možnosť zhliadnuť tri inscenácie od ochotníkov z Hnúšte, Podzámčoku a Ploštína. V sobotu to budú štyri inscenácie od divadelníkov zo Žiliny, Detvianskej Huty a dvoch súborov z Rimavskej Soboty.

„Aj tento rok ostávame verní systému hodnotenia z predchádzajúcich ročníkov. Všetky inscenácie ohodnotí odborná porota, do ktorej zasadne okrem iných predseda DOMS Marián Lacko či herec Pavol Sedlačko. Hodnotenie však pripraví aj laická porota a výsledky ovplyvnia aj samotní diváci. Skutočnosť, že každý divák má možnosť hlasovať za svojho favorita robí z nášho festivalu výnimočný. Každý návštevník bez rozdielu veku sa tak stáva porotcom. Všetky hlasy sa neskôr zrátajú a víťaz si odnesie putovnú cenu Ivana Stodolu,“ vysvetlil jeden z organizátorov a zároveň podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec.

„Snažíme sa opäť potešiť aj najmenších návštevníkov a možno aj takýmto krokom im priblížiť ochotnícke divadlo. Deťúrence radi privítame v sobotu dopoludnia na rozprávke Hlúpy Kubo, ktorú predstaví DS Havran z Rimavskej Soboty,“ uviedol predseda DOMS Marián Lacko.

Rozborová časť festivalu ponúkne už tradične diskusie divadelných porotcov s tvorcami a hercami o ich inscenáciách. Ochotníci môžu získať inšpiráciu k zdokonaleniu svojich predstavení, zistiť profesionálny názor na ich inscenáciu a tak čerpať nové skúsenosti a vedomosti. Podujatie im zároveň núka priestor na priateľské stretnutie a vzájomnú výmenu nadobudnutých skúseností a pocitov. Organizátori nezabúdajú ani na hladné brušká, keďže v oba festivalové dni budú priamo na mieste v kotlíku variť divadelnú fazuľovicu či guláš.

Festival nesie meno známeho liptovskomiku­lášskeho rodáka Ivana Stodolu – popredného dramatika, spisovateľa a lekára. Pomenovaním podujatia podľa jedného z najvýznamnejších slovenských dramatikov chcú organizátori vzdať hold samotnej osobnosti Ivana Stodolu, ako aj množstvu jeho úspešných divadelných hier.

Podujatie sa stáva stálicou na mape slovenských ochotníckych divadelných podujatí. Každoročne sa teší veľkému záujmu zo strany verejnosti, veď počas predchádzajúcich troch ročníkov prešli jeho bránami viac ako dve tisícky návštevníkov. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

Bc. Marek Nemec

Tlačová správa 

Čas

september 27 (Piatok) - 28 (Sobota)

Miesto konania

Liptovský Mikuláš