Jubilejný Národný výstup na Kriváň


//Jubilejný Národný výstup na Kriváň

Nový Smokovec, Kriváň – 14.-15. 8. 2015

V dňoch 14. -15. augusta 2015 sa konal jubilejný Národný výstup na Kriváň. Tohto roku to bol už 60. ročník. V roku 1955 sa konal obnovený národný výstup na kriváň, ktorý obnovili slovenskí turisti na počesť výstupov našich národovcov na tento posvätný vrchol Slovákov. Tohto roku sa výstup niesol aj v znamení iného dôležitého výročia. Výstup sa konal v roku Ľudovíta Štúra, ktorého 200. výročie narodenia si tohto roku pripomíname. Organizátormi tohto podujatia bol Klub slovenských turistov Liptova, Matica slovenská, Mesto Vysoké Tatry, Mesto Liptovský Mikuláš a Obec Pribylina.
Slávnostné otvorenie Národného výstupu na Kriváň sa uskutočnilo v Novom Smokovci. Podujatie sa konalo pred hotelom Svišť. O kultúrny program sa postarala Folklórna skupina Bystrianka. Potom sa k prítomným prihovorili Ján Blcháč , primátor Liptovského Mikuláša, Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry a Marián Tkáč, predseda Matice slovenskej. Predseda našej národnej a kultúrnej ustanovizne pripomenul vychádzky štúrovcov na Kriváň , ako aj osobnosť veľkého Slováka Ľudovíta Štúra.
Od ranných hodín prúdili na vrchol Kriváňa stovky turistov. V Daxnerovom sedle dostávali účastníci odznaky venované tomuto jubilejnému výstupu. Na vrchol pomaly prichádzali okolo 11, 00 hodine. Najprv Milan Stromko zarecitoval báseň Júliusa Lenka Štúrovci na Kriváni. Potom sa k prítomným prihovoril riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec, člen celoslovenského výboru MS, poslanec Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši. Vyzval prítomných , že tak ako teraz stoja Slováci bok po boku, tak by tomu malo byť aj v politickom živote, kde by každý mal byť najprv Slovákom až potom ľavičiarom, alebo pravičiarom. Apeloval na vlastenectvo a na odkaz Ľudovíta Štúra. Pripomenul, že toto významné podujatie sa vôbec neteší pozornosti našich médií. Naše televízne stanice a redakcie novín, zaujímajú viac škandály ako významné národné akcie. Tohto roku sa príroda naozaj vyšantila, po slnečných dňoch v Tatrách nastalo búrkové obdobie. Pri speve našej národnej hymny naozaj sa nad Tatrou blýskalo a hromy divo bili. Dokonca padali aj krúpy. Akoby by symbolicky sa nad našou krajinou zachmúrilo, tak ako po mnoho stáročí, ale vždy sa vyjasnilo a náš národ sa prebudil do slnečných a krásnych dní.
Vo večerných hodinách sa v autokempingu v Račkovej doline konalo slávnostné ukončenie Národného výstupu na Kriváň 2015. Tu boli ubytovaní účastníci výstupu, ale nie len oni. Oživením bol bubeník ktorý zvolával prítomných na divadelné predstavenie. Potom sa už konal samotný program. Účastníkov výstupu pozdravili Rudolf Urbanovič, viceprimátor mesta Liptovský Mikuláš, Jindro Racek, predseda sekcie pešej turistiky KST, za Maticu slovenskú vystúpil s prihovorom Marek Nermec a starosta obce Pribylina Milan Kohút. Potom už improvizovaná scéna v prírode patrila členom Matičnej divadelnej ochotníckej scény z Liptovského Mikuláša, ktorý uviedli dramatické pásmo Petra Vrlíka Tŕnistá cesta Štúrova. Tohto roku si predstavenie pozrelo rekordný počet 150 divákov. Pásmo zožalo úspech a zaslúžený potlesk. Potom už zástupcovia obce Pribylina, mesta Liptovský Mikuláš, Klubu slovenských turistov a Matice slovenskej zapálili vatru a konalo sa posedenie pri vatre do neskorých večerných hodín.
Musíme však konštatovať, že aj keď sa Národný výstup na Kriváň netešil pozorností médií, tohto roku sa ho zúčastnilo omnoho viac účastníkov ako po minulé roky. Slováci si svoj národný vrchol vážia a radi ho navštevujú. Je považovaný za najkrajší vrchol Slovenska, stal sa našim národným symbolom. A aj keď nad nim budú hromy a blesky biť, on tu bude stáť ako ochranca našej milovanej slovenskej vlasti. Bude spájať Slovákov bez rozdielu politickej a náboženskej príslušnosti. A práve v tom skvie jedinečnosť týchto národných výstupov, bohužiaľ nie všetci ktorý pod mohutným Kriváňom žijú si to uvedomujú.

(PSV)
článok neprešiel jazykovou úpravou

Na vrchole Kriváňa

Na vrchole Kriváňa

2015-08-18T11:52:32+00:0018 augusta 2015 |Žilinský kraj|
X