Spomienková slávnosť na slávneho rodáka v Štítniku


//Spomienková slávnosť na slávneho rodáka v Štítniku

Obec Štítnik je rodiskom mnohých známych i menej známych osobností, ktoré výrazne ovplyvnili jej históriu i dianie nielen doma, ale i v zahraničí. Jedným z nich bol i zaslúžilý umelec Ladislav Šestina. Pamiatku 100. výročia jeho narodenia si štítnickí matičiari uctili spomienkovou slávnosťou 9. apríla 2025.

V úvode sa prítomným prihovorila Monika Liptáková, ktorá privítala hostí – starostu obce Štítnik Ladislava Belányiho, riaditeľku DMS v Rožňave Tatianu Tomkovú ako i člena Výboru Matice slovenskej a predsedu Odboru Mladej Matice v Rožňave Vladimíra Tökölyho a zároveň priblížila prítomným osobnosť známeho rodáka Ladislava Šestinu, ktorý sa narodil v obci Štítnik dňa 10. marca 1925.

Okrem toho, že bol divadelným scénografom, bol i maliarom a spoluzakladateľom štátneho divadla v Košiciach. Študoval na Vysokej škole umeleckopriemyselnej vo Viedni divadelnú architektúru (1943 – 1944), avšak štúdiá  musel predčasne ukončiť pre vojnové roky. Pôsobil aj ako výtvarník vo Wroclawi (1944) a v SND v Bratislave.  Po oslobodení odišiel do Košíc, kde sa stal spoluzakladateľom  Štátneho divadla v Košiciach, v ktorom pôsobil ako scénograf a presne 40 rokov bol šéfom výpravy, ako predstaviteľ realisticko-symbolickej tradície slovenskej scénografie. Stál pri základoch budovania umelecko-výrobných dielní divadla. Vypracoval nový systém organizácie jej technicko-výrobnej zložky. Medzitým pracoval takmer pre všetky slovenské divadlá, spolupracoval s košickou televíziou, pôsobil v Kráľovskom divadle vo Švédsku (1969). Bol autorom vyše 600 scénických návrhov pre činoherné, operné a baletné inscenácie. Medzi jeho najznámejšie scény patrí pamätná inscenácia Čechovových Troch sestier v réžii Janka Borodáča. Vytvoril kulisy k divadelnej hre Dostojevského – Zločin a trest i Gogoľovej divadelnej hry Ženba. V umeleckej tvorbe prešiel postupným vývinom, využíval možnosti javiskového iluzionizmu, realistické detaily, symboly a znaky. Inšpiroval sa folklórom. Zdôrazňoval dekoratívne vyznenie scény. V najzrelšom období sa zameral na výrazové použitie farby a svetla, s väčším dôrazom na modernú, divadelne cítenú architektoniku výtvarného javiskového diela. Činný bol aj ako maliar. Svoje grafiky, olejomaľby a akvarely predstavil v roku 1971 v Košiciach a v roku 1975 v Bratislave na vlastnej výstave scénografických prác. Vystavoval aj na kolektívnych výstavách v Bratislave, Brne, Berlíne a pravidelne na medzinárodnom kvadrienále v Prahe. Titul zaslúžilý umelec  mu bol udelený v roku 1985, pri príležitosti jeho životného jubilea 60. rokov. Zomrel 3.februára1986 v Košiciach.

Po položení spomienkového venca k jeho pamätnej tabuly, sa vestibulom obecného úradu v Štítniku, rozliehali slová básne o rodnej dedine, v podaní matičiarky Adriány Oláhovej. Každý z prítomných hostí si okrem spomienky v srdci, odniesol so sebou aj monografiu o známom štítnickom rodákovi Ladislavovi Šestinovi.

Bc. Monika Liptáková, MO MS v Štítniku

 

      

2025-05-06T13:09:31+00:006 mája 2025 |Košický kraj|
X