Filozofia v Matici


//Filozofia v Matici

Prvá filozofická prednáška na pôde Matice slovenskej od zániku Filozofického odboru Matice slovenskej bola venovaná pamiatke Samuela Štefana Osuského a dejinám filozofie

V sídelnej budove Matice slovenskej sa 20. marca 2025 uskutočnilo prvé rýdzo filozofické podujatie, ktoré bolo venované dejinám svetovej filozofie. Hlavným prednášajúcim bol docent Marián Ambrózy, prorektor pre vedu a výskum, odborník na filozofiu prírodných vied a myšlienky Martina Heideggera.

Počas svojho vystúpenia predstavil vývoj filozofického myslenia, ale aj definície jednotlivých filozofických subsystémov. Podujatie bolo zároveň poctou Samuelovi Štefanovi Osuskému, autorovi prvých slovenských dejín filozofie a predsedovi Filozofického odboru Matice slovenskej, ktorý má toho roku 50. výročie úmrtia. Podujatia sa zúčastnila aj televízia Turiec.

Predseda MS Marián Gešper v úvodnom slove poukázal na význam prednášky: „Filozofia sa vrátila symbolicky do Matice a v tomto prípade do storočnej matičnej výborovne. Dnešná akcia, venovaná nielen filozofii, ale aj pamiatke Samuela Štefana Osuského, ktorý sa výrazne podieľal na formovaní slovenských dejín filozofie, ukazuje, že Matica slovenská nezabúda na svoju históriu a pokračuje v propagovaní našich kultúrnych a intelektuálnych dedičstiev. Zároveň by som rád vyzdvihol prítomnosť pani Deany Horváthovej-Jakubiskovej, ktorá svojou osobnosťou prispela k významu dnešného podujatia. Týmto podujatím sme opäť dokázali, že Matica slovenská je miestom, kde sa spájajú nielen literárne a kultúrne tradície, ale aj hodnoty, ktoré sú nevyhnutné pre intelektuálny rozvoj našej spoločnosti.“ Následne predstavil v stručnosti život a dielo Samuela Štefana Osuského a krátke dejiny Filozofického odboru Matice slovenskej predseda Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej Lukáš Perný.

Popularizačná prednáška Filozofia z rýchliku (pre zaujímavosť, umelá inteligencia vytvorila pre účel plagátu filozofov naprieč dejinami, ktorí symbolicky čakajú na železničnej stanici) ponúkla stručný a pútavý prehľad filozofických subdisciplín (ontológia, logika, sociálna filozofia, etika, estetika atď.). a základných dejín filozofie (časový limit však neumožnil dostať sa ďalej, než z prapočiatkov a antickej filozofie). Počas podujatia zaznela zaujímavá myšlienka o tom, že v rámci jazyka nemožno spochybniť úplne všetko, nakoľko by sa ľudstvo jednoducho nedohovorilo. V tejto súvislosti Marián Ambrózy predstavil aj Aristotela ako veľkého systematika. Do diskusie o filozofii sa zapojili aj Deana Jakubisková, Marián Gešper či Viliam Komora. Na otázku, aké knihy by pán docent odporučil ľuďom, ktorých zaujíma filozofia, no doteraz sa s ňou nestretli, odporúčal Tractatuslogico-philosophicus od Wittgensteina a Platónovu Ústavu.

Prednáška bola venovaná nielen členom Matice slovenskej, ale aj širšej verejnosti. Bola reč o Platónovi, Aristotelovi, ale zazneli aj mená ako Wittgenstein, Nietzsche, Leibniz či Comte. Po prednáške bola pripravená výstava vzácnych fotografií a písomností spojených so Samuelom Štefanom Osuským, ktorú pripravil vedecký tajomník MS Pavol Madura.

V ten istý deň sa v Martine (Etnografické múzeum SNM) uskutočnila aj vernisáž fotografií významného slovenského fotografa a dizajnéra Pavla Surového, na ktorú sa presunula časť návštevníkov podujatia vrátane predsedu MS, hlavného prednášajúceho a organizátora.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.,

2025-03-28T12:22:16+00:0028 marca 2025 |Žilinský kraj|
X