120. výročie prvých bezdrôtových správ
Matica slovenská a obec Tajov si pripomenuli výročia celosvetovo významného Slováka Jozefa Murgaša, ktorý sa narodil 17. februára 1864 v Tajove. Práve pred 120 rokmi, v roku 1905 sa uskutočnilo vôbec prvé úspešné rádiové spojenie z mesta Wilkes-Barre do Scrantonu (vzdialenosť asi 30 km), ktoré bolo úspešne prijaté až do 200 km vzdialeného Brooklynu.
Spomienka sa uskutočnila pri soche J. Murgaša v centre obce Tajov a na cintoríne v Tajove. Prvý podpredseda MS Marek Hanuska pozdravil prítomných a to aj v rámci Roka zahraničných Slovákov, tajomník MS pre problematiku národnostných menšín a zahraničné krajanské organizácie Viliam Komora priblížil život a dielo Jozefa Murgaša a starostka Tajova Janette Cimermanová sa prihovorila k obci, ako aj pôvodu o ňom a ďalšími informáciami o tomto slovenskom velikánovi. Podujatia sa zúčastnili členovia Miestneho odboru MS Banská Bystrica, obyvatelia obce Tajov, mladí matičiari z Banskej Bystrice a okolia a ďalší hostia.
Jozef Murgaš sa narodil v Tajove, tu skončil základnú školu, v gymnaziálnom štúdiu pokračoval v neďalekej Banskej Bystrici. Teológiu študoval v Bratislave, neskôr v Ostrihome. Za rímskokatolíckeho kňaza bol vysvätený roku 1888. Maliarstvo študoval dva roky v Budapešti, ďalšie štyri roky v Mníchove. Oltárny obraz namaľoval vo všetkých kostoloch, v ktorých pôsobil ako kňaz. O elektrotechniku sa zaujímal už počas teologických štúdií. V roku 1896 odišiel do Spojených štátov Amerických, kde v baníckom meste Wilkes-Barre žilo asi 300 slovenských rodín. Práve tu začal väčšmi bádať v elektrotechnike. Už v roku 1904 mu pridelil federálny patentový úrad vo Washingtone dva patenty, neskôr získal ďalších asi deväť.
V období prvej svetovej vojny sa angažoval na vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov. Jozef Murgaš bol jedným zo signatárov Pittsburskej dohody z roku 1918. Medzi americkými Slovákmi zorganizoval zbierku na fond ČSR, keď sa podarilo dosiahnuť výťažok milión dolárov. Do vlasti na Slovensko sa vrátil v roku 1920, chcel tu natrvalo žiť. Keďže mu úrady neumožnili vyučovať elektrotechniku, údajne kvôli kvalifikácii, tak sa vrátil do USA.
O Jozefovi Murgašovi bol natočený dvojdielny životopisný film, taktiež o ňom vzniklo divadelné predstavenie, či bol napísaný životopisný román, taktiež odborná publikácia, heslá a odkazy o ňom sú vo viacerých slovníkoch či encyklopédiách. V jeho rodnom dome v Tajove je zriadená pamätná izba a na cintoríne symbolický hrob s náhrobníkom. Pamätníky má na viacerých miestach, sú po ňom pomenované ulice, zanechal zbierku asi 9000 motýľov z celého sveta, v USA je po ňom pomenovaná obchodná loď, v Banskej Bystrici je Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša, Slovenská pošta v roku 1994 vyhotovila poštovú známku s jeho podobizňou, kópie jeho patentov sú v Národnom technickom múzeu v Prahe, Slovenská elektrotechnická spoločnosť a Ministerstvo dopravy SR na jeho počesť udeľuje Cenu Jozefa Murgaša.
Slovenský katolícky kňaz, vynálezca, priekopník bezdrôtovej telekomunikácie, ale aj maliar Jozef Murgaš odišiel do večnosti 11. mája 1929 v pensylvánskom meste Wilkes-Barre v USA, kde je aj pochovaný.
Matica slovenská si v tomto Roku zahraničných Slovákov pripomína viacero významných osobností. Práve katolícky kňaz Jozef Murgaš rozhodne patrí medzi slovenských velikánov, ktorí obohatili celý vedecký a technický svet a to celosvetovo.
Viliam Komora, Foto: Filip Bazala a a. a.