Insitné umenie Slovákov z Kovačice predstavuje významný prvok etnokultúrnej identity slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, podľa ktorého je známa aj vo svete. Jeho výtvarné stvárnenie je charakteristické používaním olejových farieb, jasnými odtieňmi a zobrazovaním tradičnej kultúry – historických, spoločenských a morálnych hodnôt komunity. Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Diela autorov z Kovačice sú dnes vystavované po celom svete. Je dôležité pripomenúť, že insitné umenie z Kovačice, ako významný prvok slovenskej kultúry vo Vojvodine, bolo koncom roku 2024 zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Matica slovenská vyhlásila rok 2025 za Rok zahraničných Slovákov. V tomto duchu sa matičiari z Rimavskej Soboty rozhodli vzdať hold slovenským krajanom v Srbsku, a to prostredníctvom výstavy obrazov insitného umenia dvoch súčasných kovačických maliarov – Jána Žolnaja a Jozefa Havjara. V spolupráci s pracovníkmi Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote Stanislavou Zvarovou, Anettou Cvachovou a Alenou Rezkovou sa v priestoroch Domu osvety 21.marca 2025 konala vernisáž výstavy kovačického insitného umenia. Autori na svojich obrazoch znázorňujú hlavne dedinský život podľa spomienok z detstva. Ich olejomaľby sprítomňujú idylický dedinský svet, život a prácu našich predkov na rovine. Ich početné ľudské figúry na obrazoch vykonávajú práce na poli, doma a neraz sú aktívne zapojené aj do tradičných folklórnych výjavov. Vernisáž výstavy sprevádzala spevom speváčka ľudových piesní pochádzajúca z Vojvodiny Leonóra Súdiová, ktorú hrou na harmonike dopĺňal Peter Pavlík z Banskej Bystrice.
Návštevníci majú možnosť si pozrieť špecifické diela kovačických umelcov Jána Žolnaja a Jozefa Havjara do 11.apríla 2025 v čase od 9:00 do 15:00. Výstava je predajná.
Ingrid Krštieňová Šulková/DMS Rimavská Sobota