ŠTRASBURG, 27. 2. 2024 – Výtvarný odbor a Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Spolok slovenských spisovateľov a Klub výtvarných umelcov a teoretikov usporiadali v spolupráci s europoslankyňou Katarínou Roth Neveďalovou reprezentatívnu výstavu slovenských umelcov v Štrasburgu, konkrétne v budove Europarlamentu. Zúčastnili sa jej aj europoslanci Robert Hajšel, Miroslav Radačovský či Clara Eugenia Aguilera García. Na podujatí bol prítomný aj podpredseda Európskeho parlamentu Marc Angel.
Výstavu tvoria obrazy od popredných slovenských umelcov s antifašistickou tematikou (Slovenské národné povstanie), témou slovenských a európskych dejín (cyrilometodská tematika, štúrovské obdobie, osobnosti ako Štúr, Štefánik, Novomeský, Dubček).
Medzi vystavovanými osobnosťami sú Vincent Hložník, Ferdinand Hložník, Ján Kulich, Stanislav Harangozó, Orest Dubay, Albín Brunovský, Milan Gašpar, Marián Polonský, Martin Pala, Ľudovít Fulla, Mária Medvecká, Eva Trizuljaková, Marta Chabadová, Július Nemčík, Elena Lazinovská, Milan Medúz, Marína Erceg, Martina Kvašňovská a ďalší.
Výstavu s názvom „History, values and beauty of Slovakia“ zorganizoval a kurátorsky zabezpečil predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov, predseda Výtvarného odboru Matice Dr. Ladislav Skrak, ktorý v spolupráci s Kulturologicko-filozofickým odborom Matice a Spolkom slovenských spisovateľov (Dr. Lukáš Perný) organizujú pravidelné multižánrové podujatia v Galérii Matice slovenskej v Bratislave.
Na podujatí vystúpili europoslanci Katarína Roth Neveďalová a Miroslav Radačovský, kurátor výstavy Ladislav Skrak, predseda SZPB Viliam Longauer, podpredseda Spolku slovenských spisovateľov Lukáš Perný a prejav predsedu Matice slovenskej Mariána Gešpera odprezentoval člen Výboru Matice Jozef Schwarz.
Podujatia sa zúčastnili aj výtvarníci Marta Chabadová, Stanislav Harangozó, Martina Kvašnovská, kulturológ Jozef Leikert, riaditeľka Galérie Jána Kulicha a dcéra Jána Kulicha Mária Molčanová, delegácie SZPB a Jednoty dôchodcov Slovenska.
Výstava putuje zo Štrasburgu do Bruselu, pričom bude následne inštalovaná v Galérii Matice slovenskej v Bratislave.