August 1967 v Matici


//August 1967 v Matici

„Pražská jar“ sa nezačala v januári 1968 v Prahe, ale už v auguste 1967 v Matici a po správnosti by sa mala volať „slovenská jeseň“.

V auguste pred päťdesiatimi rokmi zúčastnil sa prezident Antonín Novotný na oslavách stého výročia založenia martinského gymnázia a prišiel aj do Matice. Tu keď sa dozvedel od vtedajšieho správcu Juraja Pašku, že Matica sa chce starať o zahraničných Slovákov, rozčúlil sa, že na to má v Prahe Československý ústav zahraničný a obvinil zástupcov Matice z buržoázneho nacionalizmu. Vedelo sa, že prezident nemá Slovákov v láske, toto však nik nečakal, takýto prístup k Matici bol urážkou Slovákov. Odmietol prijať dary, faksimília vzácnych matičných dokumentov, prijať dary od Matice zakázal i svojej manželke A keď mu ich poslali poštou do Prahy, zásielka sa vrátila s ručne napísaným odkazom „Adřesát nepřijíma!“
Okrem urážky Matice sa Novotný počas pobytu v Martine dopustil i ďalších prešľapov. Namiesto návštevy Národného cintorína a vzdania holdu významným slovenským osobnostiam, radšej išiel na exkurziu na neďaleké roľnícke družstvo. Informácie o takomto správaní sa prezidenta sa okamžite rozšírili a bola z toho veľká aféra. Po šiestich rokoch od slovenského poníženia, ktorým bolo faktické zrušenie slovenských národných orgánov v socialistickej ústave, bol tu výrazný podnet na riešenie postavenia Slovákov. Matica slovenská zvykne „otvárať témy“.
Následne v októbri sa konalo zasadanie slovenských komunistov pod vedením Dubčeka, ktorý odvážne kritizoval politiku pražského centra. To zamýšľalo v najbližších dvadsiatich rokoch vytvoriť 900-tisíc pracovných príležitostí v Česku a len 100-tisíc na Slovensku, pričom demografi počítali pri stagnácii obyvateľstva v Česku s prírastkom Slovákov o asi jeden milión. To by bolo znamenalo húfne sťahovanie sa Slovákov za prácou do Česka. Dubčekovi vtedy radili ekonómovia Viktor Pavlenda, Hvezdoň Kočtúch a ďalší.
Kritika Novotného vyniesla Dubčekovi v januári 1968 stoličku najvyššieho predstaviteľa v Prahe a zakladateľa „socializmu s ľudskou tvárou“. Arogantné správanie sa prezidenta posunulo aj riešenie štátoprávneho postavenia Slovenska, keď sa v rámci federácie stalo od 1. januára 1969 republikou.

  1. 7. 2017
    Marián Tkáč, predseda MS
2017-07-07T08:02:32+00:007 júla 2017 |Očami Matice|
X