Jubilejný rok Ľudovíta Velislava Štúra v Základnej škole s MŠ Milana Rastislava Štefánika v Budimíre spestrila zaujímavá prednáška


//Jubilejný rok Ľudovíta Velislava Štúra v Základnej škole s MŠ Milana Rastislava Štefánika v Budimíre spestrila zaujímavá prednáška

Budimír, 3. 12.  2015

Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika v Budimíre sa v školskom roku 2015-2016 zapojila v rámci Roka Ľudovíta Štúra do rôznych aktivít. Vyvrcholením Medzinárodného týždňa vzdelávania v slovenskom jazyku a literatúre bol kvíz venovaný 200.výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Žiaci 5.–9. ročníka si overili vedomosti o kodifikátorovi spisovnej slovenčiny, Ľudovítovi Štúrovi, rôznymi zábavnými metódami a formami. Svoj umelecký talent prejavili tvorbou básne ako aj kresbou. Aj v rámci projektového týždňa na 1. stupni bol ústrednou témou Ľudovít Štúr. Týmito aktivitami so žiakmi si učitelia pripomenuli túto významnú osobnosť slovenských dejín. Viac, pozri napr.
<http://zsbudimir.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=192#gallery/192>.
Aktívna riaditeľka školy, PaedDr. Jana Bavoľárová, pozvala predsedu Záujmového odboru regionalistiky Matice slovenskej, Ing. Mgr. Antona Meteňka, PhD., na prednášku o osobnostiach Slovenského povstania 1848-1849 a ich pobyte na východnom Slovensku. Ich presuny, ktoré podrobne zmapoval vo svojom fenomenálnom vyše desať zväzkovom diele, prof. Daniel Rapant, sú zviazané aj s obcou Budimír. Významný v tejto súvislosti pre obec je dátum 2.marec 1849. Píše o tom napr. Jozef M. Hurban vo svojich Rozpomienkach, ktorý takto opisuje odchod v ten deň z Košíc: „Cez Hornád mostom — pri ktorom nás ľud v zástupoch očakával a pozdravoval, dobrovoľníkom ruky podával a požehnával ich — prešli sme spišsko-abaujskou stolicou do utešeného údolia medzibrodia Hornádu a Torysy.“ Ich cieľom bol toho dňa, prejdúc aj obcou Budimír, „šumný Prešov“, kde našli Dobrovoľníci Slovenského národného vojska lepšie zázemie ako v Košiciach. Jozef M. Hurban spolu s Ľudovítom V. Štúrom neskôr pokračovali ďalej a sformovali delegáciu, ktorú prijal mladý cisár v Olomouci 20.marca 1849. Tejto udalosti je venovaná infotabuľa v obci BUDIMÍR. Bola inštalovaná 29.augusta 2015 v rámci Dňa obce, pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra.
Udalosti rokov meruôsmych v Košiciach a okolí boli v rámci prednášky sformulované do dvoch tém. Prvá „Väzni svedomia v Košiciach, politickí väzni košútovcov“, bola venovaná činnosti Jonáša Záborského v Košiciach. Účinkovanie ďalších popredných predstaviteľov Slovákov v tom období bolo zhrnuté v téme „Dobrovoľníci Slovenského národného vojska rokov 1848-1849 v Košiciach a okolí“. Celkom vyše 60 poslucháčov sústredene sledovalo výkon prednášajúceho, ktorému pomáhali učiteľka dejepisu Mgr. Olga Jurášová a učiteľka slovenčiny Mgr. Mária Šuflitová. Aktívne publikum tvorili žiaci 7. a 8. ročníkov. Odmenou pre najaktívnejších bola aj tlačovina vytvorená pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra členkou výboru ZO regionalistiky Matice slovenskej, PhDr. Gabrielou Čiasnohovou.
Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika, Budimír 11, patrí medzi významné školské zariadenia v rámci okresu Košice – okolie. Len nedávno jej bol udelený tento čestný názov po vynikajúcej osobnosti slovenského národa. Na počesť udelenia tohto čestného názvu bola v areáli školy zasadená lipka generála Dr. Milana Rastislava Štefánika, o ktorú sa vzorne starajú.

Anton Meteňko,
predseda ZO regionalistiky MS

Článok spolu s fotografiami (pdf)

článok neprešiel jazykovou úpravou

2015-12-09T10:41:20+00:009 decembra 2015 |Košický kraj|
X