Na valčianskom bále sa kedysi zabával i Ján Botto


//Na valčianskom bále sa kedysi zabával i Ján Botto

 

Valčania sa nedávno dozvedeli mnoho zaujímavostí nielen o ich rodákovi Fraňovi Fillovi, ale aj o básnikovi Jánovi Bottovi, ktorý bol jeho kolegom. Pracovali ako zememerači.

VALČA. Matičiari z Valče si nedávno zorganizovali príjemné spomienkové stretnutie.

Stalo sa tak pri príležitosti dvojstého výročia narodenia a 150 rokov úmrtia ich významného rodáka, stoličného zememerača, zakladateľa a účtovníka Matice slovenskej Fraňa Filla. Dozvedeli sa o ňom mnoho doteraz neznámych historických faktov, ako aj o pôsobení Jána Botta vo Valči.

Podarilo sa to vďaka archívnym prameňom, ktoré zozbierali Valčania Ján Lučan a Jaromír Meriač a predniesla ich Margita Durčány. Beseda k téme, v ktorej vystúpil aj potomok Ján Fillo, sa niesla v duchu úcty k ďalšiemu predkovi, ktorý zanechal hlbokú brázdu v bohatom poli slávnych valčianskych rodákov.

Čoskoro sa blíži ďalšie významné výročie, a to sedemdesiat rokov od vybudovania schodov do kostola a školy, na ktorých má výrazný podiel Ján Mikula, ktorý dodal na ne cement a železo.

Vybudovala ich cirkev pod vedením kňaza Viktora Števeka.

Vynikajúci odborník aj básnik

Fraňo Fillo sa narodil vo Valči v roku 1817. Vysokoškolské štúdiá absolvoval v škole, ktorú založil cisár František Jozef II. ako súčasť filozofickej fakulty budínskej univerzity.

Vybudoval si vysoké odborné postavenie a bol vymenovaný administrátorom Turčianskej stolice grófom Dessewffym za stoličného zememerača. Spolu s ďalšími kolegami vytvárali indikačné mapy, ktoré sú aj dnes určeným operátom pri usporiadaní pozemkového vlastníctva. V rokoch 1851 – 54 pracoval Fraňo Fillo na rozdeľovaní pozemkov v rodnej Valči a susediacom Rakove. Tu sa odohrala pozoruhodná zaujímavosť.

V tom čase zamestnával adjunkta, pomocného zememerača, básnika Jána Botta, ktorý bol vo svojej profesii vynikajúci odborník a popritom tiež vynikajúci básnik. Botto udržiaval rozsiahlu písomnú korešpondenciu s priateľmi. V jednom liste zo 7. februára 1854 Pavlovi Dobšinskému píše: „Bol Ti bál tuná vo Valči na actie pod rediteľstvom môjho principála, neznám Ti povedať kedy to bolo, lebo som včera po ňom celý deň prespal… Okrášlenia sály prevyšovali krásky turčianske svojou bájnou podobou a blesk stearínok (sviečok) urobil tieňom jejich očí kristálny blisk.“

Valča mala v tom čase okolo 120 domov a do 1200 obyvateľov. Bál sa odohrával v miestnom hostinci, kde hrala ľudová muzika. Po stenách horeli stearinky, čo boli lacné sviečky, vyrobené z už raz prepáleného vosku, ktoré síce vydávali „blesk“, ale značne čmudili, takže v miestnosti nebol dobrý vzduch.

Náhla smrť

Fraňo Fillo, oddaný národovec telom a dušou, bol v snemových voľbách v mošovskom okrese spolu s Jurajom Justhom, Pavlom Mudroňom, kandidátom za snemového vyslanca.

Stal sa členom prvého výboru Matice slovenskej.

Kultúrnu verejnosť vtedy zasiahla nečakaná správa, že dňa 14. apríla 1867 po krátkej, dva týždne trvajúcej chorobe, zomrel František Fillo v najplodnejšom veku 50 rokov.

V Besednici z 15. 4. 1867 bol uverejnený tento oznam:

„Veľmi smutnú správu zdeliti mám slovenskému obecenstvu. Včera totiž večer o 9. hodine po asi 13. dňovej chorobe na horúčku zomrel výtečný náš pán František Fillo, zakladateľ a účtovník slov. matice, diplomatičný zememerač, muž v každom ohľade vynikajúci a pre svoju šľachetnomyslnosť a neohroženosť i čistotu vo vyznávaní pravdy, nie len u priateľov, ale aj u neprajníkov slovenského národa vysokovážený. Ach Bože! Prísna je tá ruka Tvoja ale veríme, že ani touto obetou vo vernosti k slov. rodu a ku večnej pravde tvojej nebudeme pomýlený.

Zemské pozostatky nebožtíkove budú zajtrá o 10. hod. predpoludním vo Valči do matky zeme odprevadené. Pokoj prachu jeho a pozostalú vdovu so 4 drobnými dietkami a opustený národ náš poteš Pán Boh.“

JAROMÍR MERIAČ
[Turčianske noviny; 17/2017; 02/05/2017; s.: 29; JAROMÍR MERIAČ ; Zaradenie: SPEKTRUM]

 

2017-05-03T09:23:44+00:003 mája 2017 |Napísali a povedali o nás|
X