Národné matičné slávnosti ponúkajú štvordňový bohatý program

thumbnail

Predseda MS Marián Tkáč vo svojom príhovore vyzdvihol postavenie Trnavy ako hostiteľského mesta, ktoré sa zapísalo do dejín obrodenia slovenského národa.

Trnava 7. septembra (TASR) – Položením kytice kvetov k pamätníku kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka sa začali dnes v Trnave Národné matičné slávnosti (NMS). Na štyri dni až do nedele 10. septembra je pripravený pre účastníkov i Trnavčanov bohatý kultúrny a spoločenský program.

Pri pamätníku, na ktorom je osadené Bernolákovo motto "Slováci, píšte po slovensky, tu máte slovo moje o reči vašej", sa zišli predstavitelia Matice slovenskej (MS), hlavného partnera podujatia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a mesta Trnava. Kytice kvetov položili aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, veľvyslanec Srbskej republiky Šani Dermaku a zástupcovia viacerých spoločenských organizácií.

Predseda MS Marián Tkáč vo svojom príhovore vyzdvihol postavenie Trnavy ako hostiteľského mesta, ktoré sa zapísalo do dejín obrodenia slovenského národa. "Tu vzniklo aj Slovenské učené tovarišstvo, ktoré MS považuje za jedného zo svojich predchodcov," povedal Tkáč. Ľudia budú mať počas NMS podľa jeho slov z bohatého programu vidieť, že "Matica nielen spieva a tancuje, ale sa venuje aj výchove detí a mládeže, podporuje všetky národné a vlastenecké aktivity, organizuje súťaže v kultúrnej oblasti, ale pracuje aj vedecky a odborne". Predseda TTSK Tibor Mikuš povedal, že NMS sú oslavou slovenského národa, jeho kultúry a tradícií. Vyzdvihol úlohu Antona Bernoláka, ktorý chcel za slovenský jazyk ustanoviť nárečie Trnavy. Poďakoval spoluorganizátorom za mesiace príprav a privítal členov súborov z celého Slovenska, ktorí vystúpia počas nasledujúcich dní.

Program NMS pokračoval vedeckou konferenciou Slovensko v súradniciach času v Divadle Jána Palárika, kde zároveň pripravili podľa slov Ivana Krajčoviča z Úradu TTSK aj pre túto udalosť príležitostný poštový lístok spolu s pečiatkou, ktorá je vydaná iba k dnešnému dňu. V piatok 8. septembra sa uskutoční prezentácia vedeckých ústavov a odborných pracovísk MS, na Trojičnom námestí bude vystúpenie folklórnych súborov a dychových hudieb trnavského regiónu a v Knižnici Juraja Fándlyho sa uskutoční vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže Matičná esej 2017. V sobotu 9. septembra v Dome kultúry bude prezentácia činnosti tlačiarne Neografia a rad sprievodných výstav – krojov a kostýmov, výstava Cesta slovenskou Amerikou, výstava o J. M. Hurbanovi, prezentácia kníh MS a Krajanského múzea MS. V nedeľu 10. septembra po účasti na bohoslužbe položia delegácie vence k pamätníku M. R. Štefánika v Trnave a k buste biskupa Štefana Moyzesa na budove Arcibiskupského úradu.

http://www.teraz.sk/kultura/narodne-maticne-slavnosti-ponukaju/279187-clanok.html