Odporúčame

Tessa Hadley: Manželská láska a iné poviedky (inaque 2015) Láska by nemala byť stereotypná, preto je to láska. Ale manželstvo je zasa plné rituálov, čo je len iné slovo pre stereotyp. Nudu. Nevášeň. Stratu ideálov. Niekedy je láska ako červený balónik, ktorý sa postupne sfúkne na smiešnu placku, napísala britská spisovateľka Tessa Hadley. Krehké poviedky na sychravé dni, ktoré vás zavedú do miest, kde budete spolu s hrdinkami tak trochu osamote. Lebo láska je niekedy osamelá.

Alessandro Baricco: Smith & Wesson (slovart 2015) Dvaja muži, jedna žena a pokus preplaviť sa v sude cez Niagarské vodopády. Píše sa rok 1902. Baricco ponúka text divadelnej hry ako malý román o túžbe, poznaní a odvahe, ale aj o klamstve, šarlatánstve. Slovný pingpong, v ktorom sa neha a absurdita stretajú na jednom konári. A podarí sa nakoniec v sude preplaviť sa bezpečne cez majestátny vodopád? Risk sa nie vždy musí vyplatiť. Ale čo by človek nespravil pre slávu.

Ľuboš Jurík: Alexander Dubček: Rok dlhší ako storočie (matica slovenská 2015) Dokumentárny životopisný román o kanoinizovanom komunistovi A. Dubčekovi rámcujú jeho posledné dni života, v ktorých si po havárii vybavuje spomienky na kľúčové momenty svojho života: šesťdesiate roky i pád komunizmu. Oslavná óda na populárneho hrdinu chce byť románom i interpretáciou našej nedávnej minulosti. Škoda, že vás v knihe zavalí príliš veľa schém a príliš veľa slov. Viac dokumentárny ako román.

Dezsö Kosztolányi: Sladká vrahyňa (marenčin Pt 2015) Slúžka, ktorá sa rozhodne zabiť svojich pánov, lebo ich útlaku má plné zuby – to je príbeh sladkej Anny odohrávajúci sa za rušných čias maďarskej komúny v roku 1919. Kosztolányiho najpopulárnejší román je skvelým vyšetrovaním vraždy aj po temer 100 rokoch od prvého vydania. Okrem napínavého príbehu si na svoje prídu aj milovníci histórie, ktorí uprednostňujú obdobie plné malých ľudských osudov a veľkých vášní.

Zuzana Bilavská: Otrokyňa lásky (Bestseler 2015) Sex môže byť pekná zábava, ak ho robia ľudia, ktorí z toho majú radosť. Navzájom, pravda. Čítanie o sexe môže byť tiež pekná zábava, ak je na jednej strane zručný autor a na strane druhej čitateľ, ktorý nie je prudérny. Príbeh o otrokyni, ktorú si prenajme na tri mesiace sadistický pán, vlastne nie je až taký erotický, ako sľubuje, dokonca je niekedy až cudný. Práve vtedy, keď sa otrokyňa zaľúbi do svojho pána.

Mario Puzo: Krstný otec Príbehy rodiny dona Corleoneho (ikar 2015) Trojnásobný priestrel cez všetkých 952 strán. Náboj zavesený na šnúrke slúži ako záložka. Don Corleone patrí už vyše 40 rokov ku kultovým dielam a postavám svetovej literatúry. Krstný otec. Sicílčan. Corleone. Tri príbehy, ktoré odhaľujú nemilosrdné praktiky mafie, ale tiež odpovedajú na otázku, kým bol krstný otec skôr, ako sa stal najobávanejšou postavou amerického podsvetia.

Julian Rubinstein: Lupič džentlmen (Dixit 2015) Životný príbeh maďarského bankového lupiča Attilu Ambrusa má všetky vlastnosti kriminálneho románu. Sú v ňom lúpeže, naháňačky s policajtmi, dramatické úteky aj láska. Rozdiel je však v tom, že všetko je to pravda. Attila Ambrus prepadol a vylúpil 29 bánk a ukradol takmer 200 miliónov forintov. Bol aj najhorším hokejovým brankárom. Attila Ambrus, alias Whisky, brankár a „bankár“ a ľudový hrdina, ktorého milovalo celé Maďarsko.

Timothy Snyder: Čierna zem (Premedia 2015) Kniha prináša nové vysvetlenia ukrutností napáchaných v 20. storočí a odhaľuje riziká, ktorým čelíme. Využívajúc nové pramene z východnej Európy a zabudnuté svedectvá Židov, ktorí prežili, pripomína autor, že masová vražda Židov je udalosť nie taká vzdialená. Snyder upozorňuje na ponaučenie plynúce z holokaustu a dospieva k záveru, že sme nepochopili moderný vek a ohrozili tým našu budúcnosť.

Graeme Simsion: Projekt dieťa (Fortuna Libri 2015) Oslava najlepších vlastností, ktoré možno nájsť v priateľovi, manželovi alebo otcovi. Humorný román o Donovi, mužovi s Aspergerovým syndrómom, a jeho manželke Rosie a o tom, ako sa Don vyrovná so správou, že čakajú dieťa. „Projekt dieťa je zábavné pokračovanie knihy Projekt ideálna manželka, jednej z najlepších kníh, ktoré som v poslednom čase čítal. Niekedy sa pokračovania úspešných kníh nevydaria, ale toto nie je ten prípad.“ Hovorí Bill Gates.

[SME; 274/2015; 27/11/2015; s.: 8,9; Redakcia ; Zaradenie: O knihách]

2015-11-27T10:51:45+00:0027 novembra 2015 |Napísali a povedali o nás|
X