Posledný fašiang s Klubom 3 x P


//Posledný fašiang s Klubom 3 x P
Heľpa, 12. 2. 2018
Motto: Lenivosť k vám prichádza najskôr ako cudzinec, potom ako hosť a nakoniec  sa stáva vašim pánom   ( Oldrich Fišer, český spisovateľ)
Toto je častý (plazivý) postup správania sa niektorých ľudí, postihujúcich aj  dôchodcov, ktorí strácajú cieľ a zmysel života. Svoju apatiu (nevšímavosť, ľahostajnosť, otupenosť, nudu) vedúcu k nič nerobeniu, napĺňajú maximálne sledovaním televízie a svojho zdravotného stavu, z čoho vyplývajú časté návštevy (obťažovanie) lekárov. Že sa to na dôchodku dá aj ináč, je príkladom Klub 3xP (pohyb, príroda, pamiatky), pôsobiaceho už štyri roky v horehronskej obci Heľpa pod vedením Márii Fedorovej.
Premenené na drobné, ide o dobrovoľné spoločenstvo dôchodkýň, ktoré dali prednosť stretávať sa v kolektíve svojich vrstovníc. Spoločne sa venovať turistike, poznávaniu krás okolitej prírody, múzeí, hradov a zámkov… Návštevy výstav, kúpalísk – najmä s termálnou a liečivou vodou. Teda všetko aktivity, na ktoré v produktívnom veku nemali dosť času a teraz si to dopĺňajú.  Dôchodkový vek premenili na obdobie pohybu, poznávania, šťastia…
V pondelok popoludní si naplánovali stretnutie, aby zhodnotili činnosť za rok 2017 a zároveň prijali plán práce na rok 2018 – viď foto-prezentáciu.
Keďže to bol termín posledného fašiangu, obdobie veselia – tancovania  a hodovania – jedla a pitia, pozvali aj dvoch  turistických kamarátov – tiež dôchodcov z Brezna, s ktorými sa stretávajú počas roka na turistike v okolí Brezna a Čierneho Balogu.
Príchod hostí sprevádzala malá tréma. Vítalo ich asi 20 usmievavých ženičiek vo veku 35-25 rokov, sediacich okolo vyzdobeného stola,  plného dobrót – pampúškov, klobásy, čaju s UM – om… Ale aj príchodzí boli ešte šuhajci – 31 a 20 roční, keď to rátame z pohľadu, koľko ešte majú do stovky. Hostia namiesto pampúškov priniesli fľaštičku tvrdého na osvieženie, harmoniku na pozdvihnutie nálady a fotoaparát na zdokumentovanie pekných chvíľ.
Po úvodných oficialitách, medzi ktoré domáce dievčatá zaradili aj slávnostné prijatie (pasovanie) oboch mužov do ich Klubu 3xP a ozdobenie metálom (medailónom) s logom Klubu 3xP, ktorý im bude trvale pripomínať ocenenie, sa nálada začala rozvíjať. Muži priniesli aj názorne (obrázkove) znotovanú pesničku, ktorá obsahovala aj niektoré znaky na hranici slušnosti, ale žiadne škaredé slová. Takto znotovaná pesnička sa stala šlágrom večera.
Dievčatá z Heľpy ukázali svoje prednosti, pokiaľ ide o výber, množstvo pesničiek a chuť ich pekne zaspievať. Ak ich repertoár viazol, harmonikár nazrel do svojho zoznamu, alebo otvoril Alzheimerov spevník ľudových piesní. Atmosféra gradovala, začalo sa tancovať.
Môžete sa o tom presvedčiť v priloženej foto-prezentácii
Spoločne strávený čas rýchlo ubehol, ale nikto sa nesťažoval. Posledná rozlúčka s Fašiangom sa teda vydarila aj na  Heľpe. Na prípadné kajanie sa, odriekanie, ale aj leňošenie využijú  40 dňový pôst – až do Veľkonočného – Veľkého piatku.
 článok neprešiel jazykovou úpravou
Text:  Milan Kováčik z Brezna
Foto: doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.
fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2018-02-16T16:20:16+00:0016 februára 2018 |Banskobystrický kraj|
X