Holíč, 10. 7. 2015
V piatok 10. júla 2015 si v Mestskej knižnici Holíč oficiálne pripomenula Matica slovenská spolu s Mestom Holíč 200. výročie od narodenia jedného z najvýznamnejších národných dejateľov Ľudovíta Štúra. Stretli sa tu vyše tri desiatky milovníkov kultúry i jazyka slovenského. Podujatie sa nemohlo začať bez pozvaných hostí, medzi ktorými boli zástupcovia štátnej správy v podobe Mariána Honzu, prednostu okresného úradu, zástupcu domácej samosprávy v podobe viceprimátora mesta Holíč Rastislava Caletku či samosprávy blízkych Radošoviec Juraja Mikulu. Za trnavský samosprávny kraj a knižnú kultúru sa podujatia zúčastnila riaditeľka Záhorskej knižnice Senica. Na osobné pozvanie organizátora sa podujatia zúčastnil aj exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Za Maticu slovenskú sa podujatia zúčastnili jeho členovia z Holíča i blízkeho okolia, taktiež riaditeľ Členského ústredia MS Martin Fejko.
V úvode všetkých prítomných privítal organizátor osláv 200-ročnice narodenia Ľudovíta Štúra Pavol Mihál, pripomenul aktivity, ktoré miestna Matica vykonáva v prospech kultúry v meste či budovanie lokálpatriotizmu teda hrdosti na naše mesto a jeho osobnosti. V krátkosti účastníkom podujatia pripomenul napojenie nášho Holíča na rodinu Štúrovcov, spomenul nielen Jána Jaromíra Boora, ktorý mal za manželku Máriu Štúrovú (neter Ľudovíta Štúra) ale i Pavla Groebla, ktorý mal za manželku Adélu Štúrovú (taktiež neter Ľudovíta Štúra), pripomenul mnoho aktivít, ktoré tieto ale aj ich neskoršie pokolenia vykonávali v meste i regióne.
Po úvodnom príhovore organizátora sa slova ujal zástupca mesta Holíč, aby v mene primátora Zdenka Čambalu privítal účastníkov podujatia na pôde mesta. Poďakoval sa organizátorom za pripravené podujatie k významnému výročiu, kedy aj mesto si s hrdosťou pripomína Ľudovíta Štúra. V príhovoroch pokračovali riaditeľ Členského ústredia Martin Fejko a exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Vysoko vyzdvihli aktivity Matice slovenskej v regióne, ktorá podporuje svojou morálnou autoritou i podujatia iných subjektov, ktoré pracujú v duchu kresťansko-národnom, ako sú napríklad Cyrilometodské slávnosti v blízkych Gbeloch, ktoré organizuje občianske združenie Gbelskí strýci.
Kultúrny program podujatia pripravilo Centrum voľného času v Holíči v zastúpení holíčskeho filantropa Jozefa Kuruca s jeho tímom hrou na gitare a flaute, či excelentná a okúzľujúca recitátorka Klára Madunnická.
O štúrovcoch, Štúrovi a mnoho inom nám prišli porozprávať spisovateľ Anton Hupka a podpredseda prezídia Matice slovenskej a vynikajúci rétor Peter Kozolka.
Pred posledným kultúrnym vystúpením organizátor podujatia pozval na pódium Teréziu Kovárikovú, miestnu členku Matice slovenskej v Holíči, aby jej udelil Bronzovú cenu Matice slovenskej za dlhoročnú činnosť v Miestnom odbore Matice slovenskej Holíč a pri zachovávaní tradícií a odkazu našich predkov. Poďakoval sa za jej aktivity v rámci recitácií na podujatí, ktoré si nielen on ale i celý kolektív miestnej Matice nesmierne váži.
V záverečnom vystúpení Pavol Mihál upozornil na výročie, kedy sa presne pred 172 rokmi stretli v neďalekej obci Hlboké J. M. Hurban, J. M. Hodža a Ľudovít Štúr, aby sa dohodli na kodifikácii spisovnej slovenčiny, je to formulka, ktorú ovláda každý žiak základnej školy ale pripomenul, že Ľudovít Štúr nemal v tej dobe ani 28 rokov. Preto organizátor podujatia vyzýva mladých ľudí, aby si zobrali príklad z osobností našich dejín a nebáli sa pracovať, pre svoju vlasť i spoločnosť, lebo iba vzdelaný a mladý človek, môže posunúť našu spoločnosť a republiku o nejaký ten krok dopredu.
Organizátor podujatia Pavol Mihál sa chce i touto formou osobitne poďakovať pani Zeithamlovej a pani Lukovičovej, ktoré vedú Mestskú knižnicu za ich spoluprácu pri príprave tohto podujatia.
Pavol Mihál
článok neprešiel jazykovou úpravou