Spisovateľ Peter Kováčik – osemdesiat ročný jubilant


//Spisovateľ Peter Kováčik – osemdesiat ročný jubilant

Čierny Balog, 7. 6. 2016

Autor noviel, románov, divadelných, rozhlasových hier a filmových scenárov. Napísal 14 prozaických kníh, 14 divadelných a 15 rozhlasových hier. Vytvoril 30 filmových a televíznych scenárov. Narodil sa 6. júna.1936 na Čiernom Balogu v centre osady Balog a žije a tvorí v Bratislave. U viacerých diel načerpal inšpiráciu vo svojom rodnom kraji – Jablká nášho detstva (1977), Krčma pod Zeleným stromom (1976), Nevera po Slovensky (1981), Túžba nad túžby (1986), Tvorivý pobyt (2000) – o pobyte Ľuda Ondrejova na Čiernom Balogu, Svätý z Handľov (2003) – román o Jozefovi Dekrétovi-Matejovie, Ešte raz o vojne hrdinoch (2005) – príbehy dospievajúceho chlapca, venované spolužiakom z breznianskeho gymnázia. V roku 2002 viedol autorský kolektív, ktorý pripravil vydanie novej monografie pod názvom Peter Kováčik, Ladislav Ťažký a kolektív – Čierny Balog – monografia (2003). Posledná práca je divadelná hra Za vlasť ! (2011) – opisuje v nej správanie navrátilcov z Prvej veľkej svetovej vojny, ktorí chceli doma porobiť revolučné poriadky, podľa svojich predstáv. Kniha vyšla s podporou obce Čierny Balog.
Jeho najznámejším dielom, kde čerpal námet v rodisku je scenár, kniha a Jurajom Jakubiskom na Čiernom Balogu natáčaný televízny veseloherný triptych – Nevera po slovensky. Film dabovalo niekoľko desiatok zahraničných televíznych spoločností.
Pochádzal z chudobnej rodiny, ktorá bývala oproti rušnej stanice lesnej železničky. Rodičom Michalovi a Márii sa 6. júna 1936 po Julovi, Márii, Jozefovi narodilo štvrté dieťa, syn Peter / Pavol. Po ňom prišli na svet ešte dve sestry – Anna a Margita. Keď mala Gitka 6 rokov (1950) zomiera im otec. Celú ťarchu zaopatrenia rodiny a výchovy detí musela prevziať matka. V ťažkej povojnovej dobe to nebolo jednoduché, a naviac keď päť detí prejavilo túžbu študovať. Svoje pocity z tejto doby vyjadril v knihe poviedok Túžba nad túžby. Je to pohľad na život a svet očami dieťaťa, ktorému chýba rodič.
Spisovateľ Martin Rázus na túto tému hovorí: Kto nevie, čo je tŕň biedy, nikdy neprecíti a nevychutná čo je med dostatku. Len človek, prebíjajúci sa od zlého k lepšiemu, vie si oceniť dary života v pravej hodnote. Chudoba dá snaživému a zdravému dieťaťu krajší sľub do kolísky ako hojnosť. Tieto slová sú priam uliate na životný osud spisovateľa a jeho súrodencov. Um, pracovitosť a túžba niečo dosiahnuť ho doviedla cez gymnázium v Brezne (1955), k ukončeniu Vysokej školy ekonomickej (1960). V praxi sa však orientoval ako redaktor Čs. televízie, redaktor Čs. rozhlasu, pracovník literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici. Od roku 1973 pokračoval ako spisovateľ v slobodnom povolaní. V roku 1996 nastúpil na dôchodok, ale vytrvalosť pracovať a chuť tvoriť mu nedovolia odpočívať.
Spisovateľ urobil vyznanie, keď povedal. Napísať knihu, to je nie len o kultúre, ale aj o propagácii. Moje práce sú preložené do mnohých jazykov. Keď som sa stretol s nemeckým prekladateľom môjho románu, tak mi povedal – cez vaše dielo lepšie poznám Slovensko a už viem, kde je aj Horehronie.
Je preto namieste, že mu obec Čierny Balog 1. septembra 2007 pri príležitosti osláv 400 rokov prvej písomnej zmienky o osídlení, udelila titul – Čestný občan Čierneho Balogu.
V utorok doobeda 07. júna toho roku jubilant prijal pozvanie a zavítal aj s manželkou Zdenkou na obecný úrad v Čiernom Balogu. Prijal ich starosta Ing. František Budovec a viac občanov, ktorí využili možnosť sa s ním stretnúť. Boli to obojstranne emotívne stretnutia. Pred jeho ukončením požiadal starosta jubilanta o zápis do obecnej kroniky. Spontánne napísal…. Doma! Srdcová frekvencia sa zvýšila. Šťastie, radosť a svetlú budúcnosť – Zo srdca – Balog mám Ťa rád.
Priebeh pobytu spisovateľa doma, na Čiernom Balogu si môžete pozrieť v priloženej obrazovo-slovnej prezentácii.

Čierny Balog: 7. jún 2016
Text: Ing. Milan Kováčik, predseda Klubu Martina Rázusa v Brezne

Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči Csc.

https://plus.google.com/photos/110662279379832297561/albums/6294921625391502785

článok neprešiel jazykovou úpravou

2016-06-14T11:23:30+00:0014 júna 2016 |Banskobystrický kraj|
X