Spomienka na kňaza, národovca a politika Andreja Hlinku

Kristína Hatarová, moderátorka: "V bratislavskom Ružinove spomínali na kňaza, národovca a politika Andreja Hlinku. V parku, ktorý nesie jeho meno, zneli príhovory o jeho odvahe a vytrvalosti v boji za národ a slobodu. Andrej Hlinka sa postavil za práva slovenského národa proti maďarizácii a sociálnemu útlaku Slovákov v Uhorsku. Zaslúžil sa tiež o vznik Československého štátu v roku 1918. Jeho život a dielo si prišlo k pamätníku uctiť približne 80 ľudí. Bol medzi nimi aj Ján Heriban."

Ján Heriban, redaktor: "Andrej Hlinka sa narodil v Černovej, ktorá je dnes časťou Ružomberka. Tamojší poslanec Patrik Habo považuje Hlinku za vzor pre našu spoločnosť."

Patrik Habo, miestny poslanec: "V Černovej ho vnímame ako človeka, ktorý je otcom Černovej, ktorý nám pomohol s rozvojom kultúry, s rozvojom rôznych športových aktivít. Bol kňazom, bol richtárom v úvodzovkách. Bol človekom, ktorý vedel poradiť, pomôcť."

Ján Heriban: "Andreja Hlinku vyzdvihuje aj riaditeľ Domu Matice slovenskej v Bratislave Jozef Bača. Vraví, že žil v reálnej politickej situácii a snažil sa ísť za svojím cieľom."

Jozef Bača, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Bratislave: "Uvedomoval si, že nie je ani stredom vesmíru, že nie je ani nadčasovým súputníkom, že je len jeden z ľudí, ktorý má dôležitú úlohu. Starať sa o to, aby náš národ nakoniec dosiahol slobodu."

Ján Heriban: "Starosta Ružinova Dušan Pekár si na významnom kňazovi a politikovi váži aj jeho odvahu zastať sa slovenského národa."

Dušan Pekár, starosta Ružinova: "Musíme si z neho zobrať vzor odvážnosti, nebojácnosti, ale aj popisovania situácie a nebáť sa povedať aj riešenia, ktoré niekedy nie sú moc populárne, ale posúvajú nás vpred."

Ján Heriban: "O odvahe hovorí v súvislosti s Hlinkom aj predseda KDH Alojz Hlina. Myslí si, že ľudí s takým príbehom, aký ostal po ňom, máme dnes málo."

Alojz Hlina, predseda KDH: "Bodaj by sme inšpirovali niekoho ďalšieho, že je naozaj potrebné pre spoločenstvo, pre národ, pre krajinu niekedy priniesť aj obetu."

Ján Heriban: "Spomienkové podujatie pripravila Spoločnosť Andreja Hlinku v spolupráci s mestskou časťou Ružinov. Hudobne ho sprevádzal zmiešaný spevácky zbor Cantus."

[Rádio Lumen, 17:30; Infolumen; 17/08/2017; Ján Heriban; Zaradenie: z domova]