10. ročník Rusínskeho folklórneho festivalu


//10. ročník Rusínskeho folklórneho festivalu

Dňa 24. novembra 2024 sa v estrádnej sále MsKS v Humennom uskutočnil 10. ročník Rusínskeho folklórneho festivalu, ktorý zorganizovala Rusínska obroda na Slovensku v spolupráci s Radou rusínskych regiónov Slovenska, Vihorlatským múzeom a Súkromnou základnou umeleckou školou Kudlovská Humenné. Podujatie bolo podporené Fondom na podporu kultúry národnostných menšín, Maticou slovenskou a mestom Humenné.

Súčasťou podujatia boli aj tri výstavy, ktoré obohatili program festivalu. Prvá výstava, nazvaná Genocída Rusínov, predstavila dobové fotografie z koncentračného tábora Tallerhof a dokumentovala genocídnu činnosť rakúskej a maďarskej armády počas prvej svetovej vojny. Druhá výstava s názvom Inšpirujúci matičiari priniesla pohľad na výnimočné osobnosti matičného hnutia, ktoré výrazne prispeli k formovaniu a vzniku nášho štátu. Tretia výstava, Zo života FS Chemlon Humenné, zachytila momenty z tohoročného účinkovania folklórneho súboru na najväčšom festivale kultúry a umenia v Európe v Istanbule, ako aj z výročného programu MSS Hačure.

Rusínskym festivalom si organizátori pripomenuli aj 110. výročie genocídy Halíčskych a karpatských Rusínov počas 1. svetovej vojny, ktorej symbolom sa stal koncentračný tábor Tallerhof pri Gratzi v Rakúsku, do ktorého internovali skoro 20 000Rusínov, ktorí sa nechceli ukrajinizovať a boli označení za rusofilov. Počas vojny bolo na území Rakúsko-Uhorska vytvorených takmer 30 takýchto koncentračných táborov. Rusínov internovali aj v českom Terezíne. Udalosti z tohto obdobia nám veľmi zaujímavým spôsobom priblížilv svojej prednáške teológ a profesor Ján Šafin.

V kultúrnom programe podujatia sa predstavili Mestský dychový orchester Chemlon, Trio rodiny Magurových, Trio Zornica a Sijka, Spevácky zbor humenských učiteľov, DFS Chemloňáčik, Duo Ľudovít Džubák a Michal Gnip, DSS Bosoročky, MSS Hačure, ĽH Sokolej a FS Chemlon Humenné. Kolektívy združené v občianskom združení FS Chemlon majú už štandardne vysokú úroveň svojich vystúpení, ktorú predviedli aj na Rusínskom festivale. Najviac z nich zaujalo Duo Ľudovít Džubák-Michal Gnip a DFS Chemloňáčik už kultovým tancom Ceperka v choreografii Vladimíra Marušina. Boli presvedčiví, energickí, čo ocenilo aj vďačné publikum. Trio Zornica v sprievode Michala Sijku rastie od vystúpenia k vystúpeniu a Trio rodiny Magurových  s autorským repertoárom „ňaňka Janka“ excelovalo neskutočným emocionálnym prežitím svojich piesní. Milo prekvapil novopostavený Spevácky zbor humenských učiteľov pod vedením Alexandra Fecuru, ktorý divákom predstavil iné a to zborové poňatie ľudovej piesne, čím poukázal na množstvo variantov spracovania folklórneho materiálu.

Výkon každého kolektívu bol na vysokej úrovni, ale najväčším prekvapením bolo účinkovanie Mestského dychového orchestra Chemlon pod vedením Janka Čelovského. Bolo excelentné. Najstarší humenský kolektív, zložený z posledných humenských a sninských hráčov na dychové nástroje, sa predviedol nevídaným spôsobom a predvedeným výkonom nadviazal na výkony svojich predchodcov, niekoľkonásobných laureátov najprestížnejšej celoslovenskej súťaže Pádivého Trenčín.Bravo!

Nemožno opomenúť Ľudovú hudbu Sokolej, ktorá citlivo a profesionálne sprevádzala väčšinu účinkujúcich. Výkony primášok, Vierky Hajdukovej a Vitaliny Poldruhákovej, boli mimoriadne pôsobivé. Rovnako inšpirujúce boli aj výkony všetkých členov hudobného zoskupenia, ktoré prispeli k nezabudnuteľnej atmosfére podujatia. Tento festival bol zároveň aj druhým  podujatím kultúrno-spoločenského cyklu „Chemlon je Humenné a Humenné je Chemlon“, ktorým chceme poukázať na veľmi vysokú kvalitu humenských kolektívov a zároveň uchovať pôvodnú humenskú kultúru a nadviazať na nádhernú históriu dychovej, zborovej i ľudovej kultúry v meste Humenné.

Všetky účinkujúce kolektívy sú súčasťou nielen rusínskeho, ale aj slovenského kultúrno-spoločenského života Humenného. Viacerí účinkovali a účinkujú aj v Slovenskej filharmónii a SND v Bratislave, Štátnej filharmónii v Košiciach, PUĽS-e v Prešove, v zahraničných orchestroch v Českej filharmónii v Prahe, v Drážďanoch a Kolíne nad Rýnom v Nemecku, v Bruseli v Belgicku, v Johannesburgu v Pretórii, v španielskych orchestroch, v Mexiku či Číne.

PaedDr. Miroslav Kerekanič, DiS.art., odborný pracovník Vihorlatského múzea

 

2024-12-10T16:51:37+00:0010 decembra 2024 |Prešovský kraj|
X