V utorok 11.10.2022 sa na Hlavnej ulici 68 v Košiciach uskutočnila prednáška o hudobnom skladateľovi a brilantnom klaviristovi Franzovi Lisztovi. Podujatie zorganizoval Dom Matice slovenskej v Košiciach a Miestny odbor Matice slovenskej v Košiciach. O Franzovi Lisztovi zaujímavé informácie predniesol vzácny hosť prezident Lisztovej spoločnosti na Slovensku prof. Miroslav Demko. Pán Demko sa osobnosti Franza Liszta venuje už dlhé roky a napísal o ňom viaceré knižné publikácie. Prednášku uviedla a prítomných privítala riaditeľka Domu Matice slovenskej v Košiciach Mgr. Martina Matečková. Následne odovzdala slovo Miroslavovi Demkovi.
Franz Liszt sa narodil v malej dedinke Raiding 22.októbra 1811. V čase jeho narodenia sa na oblohe vyskytovala kométa a veštkyňa predpovedala Lisztovým rodičom, že sa im narodí génius. Liszt bol skutočne zázračným dieťaťom a už od malička vynikal mimoriadnym hudobným talentom. Vyučovali ho také známe osobnosti ako Antonio Salieri a Carl Czerny. Vďaka svojmu umeniu sa dostáva cez Bratislavu a Viedeň do mnohých európskych miest. Liszt sa po dlhoročnom nepretržitom koncertovaní usadil v roku 1848 vo Weimare. Tu sa stal dirigentom miestnej opery a svoju pozornosť venoval vytváraniu nových hudobných foriem. V čase jeho pobytu v Budapešti sa stal predsedom novej hudobnej akadémie.
Franz Liszt bol reprezentantom romantického hnutia 19. stor. Samotná osobnosť Franza Liszta nám evokuje istú filozofiu slovenských dejín.
Vo svojej prednáške predstavil Miroslav Demko novým spôsobom život, tvorbu a aktivity Franza Liszta, ktoré sa až prekvapivo kryjú so zápasom a záujmami Slovákov v 19. stor. Odprezentoval novú koncepciu kultúry, nový náhľad na kultúru, dejiny a umenie zo strany Slovákov. To všetko spolu so sociálnym a náboženským cítením zo strany Franza Liszta dotvára komplexný obraz s novými kritickými pohľadmi na minulosť v tomto stredoeurópskom priestore.
Samotná prednáška bola veľmi podnetná, prítomným rozšírila vedomostný obzor a dala im mnoho námetov na premýšľanie. Účastníci dostali aj zaujímavý štúdijný materiál, ktorý pre nich pripravil pán Demko.
Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej v Košiciach