Pred dvomi rokmi Slováci v Maďarsku pri príležitosti 200 výročia narodenia odhalili dvojjazyčnú pamätnú tabuľu Jozefa Viktorina (1822 1854). Stalo sa tak v kostole sv. Anny na Baťáňovom námestí v Budapešti na brehu Dunaja pod budínskym hradom za spoluúčasti delegácie Matice slovenskej vedenej jej predsedom Mariánom Gešperom. Jozef Viktorin pôsobil v tomto kostole ako kaplán v rokoch od 1. 1. 1856 až do jari 1866. Viac ako desať rokov. Patril medzi ústredné postavy slovenského národného hnutia, práve tu pracoval „výkvet“ slovenského národa a významne sa pričinil o vznik Matice slovenskej.
Uctenie pamiatky Jozefa Viktorina v podobe pamätnej tabule je záslužný počin budapeštianskych Slovákov, najmä tých z VIII. obvodu Budapešti – Jozefova, osobitne K. Kapolnaia. Oni ešte v roku 2014 odhalili Viktorinovi dvojjazyčnú pamätnú tabuľu na budove školy vo Vyšehrade, kde farárčil v rokoch 1866 až 1874 a kde je aj pochovaný. Slováci z Maďarska (aj za mojej účasti) si každoročne pripomínajú pamiatku stretnutím pri jeho hrobe spolu so zástupcami mesta Visegrád, Maďarského národného múzea Mateja Korvína a ďalších.
V tomto roku (2024) uplynulo 150 rokov od smrti J. Viktorina a na svete je ďalšia dvojjazyčná pamätná tabuľa. „Splnil sa náš dávny sen…“, aj tieto slová Edity Hortiovej, predsedníčky Slovenskej samosprávy v Starom Budíne odzneli vo foyer fary kostola Sv. Petra a Pavla v Starom Budíne vo štvrtok 28. novembra 2024 po 15.00 hodine v III. obvode Budapešti na ulici Lajos č. 168. Slováci z Maďarska odhalili tretiu pamätnú tabuľu J. Viktorina vo svojej réžii. Slávnosť na túto počesť sa konala v miestnosti fary, kde Jozef Viktorin pred 170 rokmi býval! Pôsobil tu od 1. apríla 1852 do konca roka 1855. Pamätná tabuľa sa nachádza pred spomínanou miestnosťou v ústrednej chodbe fary. A Matica slovenská bola opäť pritom. Kiež by sme si takto dôstojne uctili J. Viktorina aj na slovenskom území.