Mladí matičiari si vážia protifašistický odkaz našich predkov, ktorí položili v boji za slobodu to najvzácnejšie čo mali, a to svoj život. Spoločne s obcami a Zväzom protifašistických bojovníkov zorganizovali niekoľko podujatí venovaným 80. výročiu oslobodenia obcí v okrese Vranov nad Topľou. Ako prvou oslobodenou obcou v okrese boli Gírovce, ktorú oslobodili 24. novembra 1944. Po takmer dvojmesačných bojoch sa 19. januára 1945 podarilo červenej armáde oslobodiť posledné obce Vranovského okresu.
Maratón podujatí začal v obci Holčíkovce, kde sa odhalila zreštaurovaná tabuľa na budove obecného úradu. Tabuľa bola pôvodne osadená na 25. výročie oslobodenia obce. Mladí matičiari zabezpečovali čestnú stráž, salvu, výstavu historických artefaktov a prednášku o oslobodení Slovenska spod fašistickej nadvlády pre širokú verejnosť. Podujatie sa konalo 30. novembra 2024 a samotná obec bola oslobodená 25. novembra 1944. Podujatia sa zúčastnili aj matičiari z Ruskej Poruby, ktorí sa aktivizujú v Partizánskej skupine Čapajev.
Obce Cabov, Davidov, Kamenná Poruba a mestská časť Vranova nad Topľou Lomnica boli oslobodené 16. decembra 1944, čo sme si pripomenuli prednáškou a ukážkou historických uniforiem a zbraní na základnej škole v Davidove a v Kamennej Porube. Okrem prednášok mladí matičiari spoločne so starostami obcí a žiakmi základných škôl položili veniec k pamätníkom oslobodenia. V Davidove je hlavnou dominantou pamätníka sovietsky tank T34-85.Kamenná Poruba zas odhalila novú pamätnú tabuľu, kde sú vymenované civilné a vojenské obete vojny z Kamennej Poruby. Okrem toho sú na tabuli spomenutí účastníci protifašistického odboja z obce. Podujatia sa konali 16. decembra 2024 a nechýbala historická čestná stráž so salvou a hudobné vystúpenia miestnych folklórnych speváckych skupín Brežinky a Porubjanka.
Ďalej sme si historickou čestnou strážou pripomenuli oslobodenie Ondavských Matiašoviec. Obec bola oslobodená 8. januára 1945 a my sme si to pripomenuli o 80. rokov neskôr na deň presne. Starosta obce Martin Mika v príhovore spomenul niekoľko zaujímavostí z obecnej kroniky. Podľa nej v obci a jej okolí pôsobila dobre organizovaná partizánska skupina. Citujem: „V kronike sa ďalej uvádza, že po príchode Červenej armády bolo obyvateľstvo nápomocné pri ničení fašistického frontu. Spomínajú sa v nej mená ako Varga, Kužma Ján, Kužma Štefan, či Kužma Jozef, ktorého vraj Nemci chytili, ale pri preprave z Ondavských Matiašoviec do Tovarného menovaný Nemca odzbrojil a ušiel k partizánom. Tí sa vraj tešili veľkej obľube u miestneho obyvateľstva, ktoré im zabezpečovalo stravu a dôležité informácie pri ničení fašistických objektov“. Za pomoc partizánom Nemci obrali miestnych obyvateľov aj o to málo čo mali. Mužov z dediny zas zobrali na kopanie zákopov. Spomienkové podujatie skrášlili spevom členovia Folklórnej speváckej skupiny Kazarinka.
Mesto Vranov nad Topľou a Základná škola Juh pripravila pre žiakov základných škôl sprievodné aktivity v rámci oslobodenia mesta v Dome kultúry. Prednášku na tému oslobodenia mesta mal nikto iný ako predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Deťom sa okrem Jána Ragana, primátora mesta, prihovoril Michal Peter, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Mesto bolo oslobodené 18. januára 1945 bez boja a spomienka sa konala 17. januára 2025. Mladí matičiari postavili dobovú čestnú stráž k obom pamätníkom oslobodenia mesta, a to z roku 1919 a 1945.
Na záver sa mladí matičiari spoločne s členmi miestneho odboru v Ruskej Porube stretli pri oslobodzovaní obce Tovarné. Pre divákov si pripravili historickú čestnú stráž, krátku ukážku bojov, prednášku, výstavu historických uniforiem a ukážku z divadelnej dramatizácie „Vrátim sa živý!“, ktorá je z obdobia Slovenského národného povstania. Dramatizáciu napísal Marián Gešper. Jej hlavným hrdinom je nadporučík slovenského letectva Ľudovít Kukorelli, ktorý bol náčelníkom štábu partizánskeho zväzku Čapajev. Červená armáda oslobodila Tovarné 18. januára 1945, čo sme si v ten istý deň pripomenuli o 80. rokov neskôr.
Ďakujeme za spoluprácu starostom obcí Michalovi Flešárovi, Jozefovi Vaľkovi, Miroslavovi Janoškovi, Martinovi Mikovi a starostke obce Továrne Kvetoslave Mižákovej. Do podujatí sa zapojilo viac ako 50 matičiarov, za čo im patrí úprimná vďaka. Špeciálne poďakovanie patrí Jozefovi Humeníkovi, Jánovi Šimkovi a členom Odboru Mladej Matice vo Vranove nad Topľou. Nezabúdajme na hrdinov z druhej svetovej vojny, zaslúžia si našu úctu a uznanie. Česť a sláva hrdinom, ktorí bojovali proti fašizmu!
Text: Martin Hajník
Foto: Ján Šimko