Dobová atmosféra rekonštrukcie jedinej povstaleckej prehliadky v Detve z 1. októbra 1944


/, Banskobystrický kraj/Dobová atmosféra rekonštrukcie jedinej povstaleckej prehliadky v Detve z 1. októbra 1944

Matica slovenská výrazne prispela k autentickej atmosfére dobovej rekonštrukcie jedinej partizánskej i povstaleckej prehliadky, ktorá sa odohrala počas Slovenského národného povstania (SNP) 1. októbra 1944 v Detve. Popri 29. auguste 1944, čo je dátum vypuknutia samotného Povstania, aj prehliadka povstalcov v Detve patrila medzi popredné historické udalosti slovenskej účasti v 2. svetovej vojne. Prehliadka útvarov slovenskej povstaleckej armády a partizánskych oddielov bola v tom pohnutom čase dôkazom o stabilizácii frontov na stredoslovenskom území, ktoré ovládala Slovenská národná rada. Rovnako aj o tom, že predpovede nemeckého generála SS- Obergruppenführera Gottloba Bergera o potlačení Povstania za niekoľko dní sa vôbec nevyplnili. V tom čase totiž SNP už prebiehalo vyše jedného mesiaca.

Dňa 5. októbra 2024 sa v Detve konalo podujatie pri príležitosti 80. výročia dejinne unikátnej partizánskej prehliadky, ktorá sa odohrala, ako sme už spomenuli, 1. októbra 1944 počas Slovenského národného povstania. Hlavný organizátor za ZO SZPB v Detve bol Juraj Stehlík v spolupráci s mestom Detva. Hlavnými spoluorganizátormi samotného sprievodu boli Matica slovenská, Banskobystrický samosprávny kraj, Ministerstvo obrany SR a kluby vojenskej histórie. Podujatie sa konalo i v spolupráci s Inštitútom vzdelávania Matice slovenskej. Predsedom prípravného výboru bol poslanec NR SR Roman Malatinec.

Spomienkové stretnutie sa začalo pietnym aktom pri Pamätníku na Partizánskej ulici, kde účastníci uctili pamiatku padlých kladením vencov. Program následne pokračoval na Námestí SNP a neskôr k Pomníku padlých. Tu prebehla rekonštrukcia partizánskej prehliadky, pri ktorej vojenskí historici a nadšenci verne predstavili atmosféru dní povstania.

Účastníci oblečení v uniformách autenticky zobrazovali vojenských predstaviteľov povstaleckých vojsk i partizánov z obdobia SNP. Práve v tejto časti významne prispela Matica slovenská prostredníctvom Členského ústredia MS, Mladej Matice, Divadelného odboru, členov miestnych odborov a kostýmov i vecí zapožičaných zo Šatnice MS. Predstavil sa medzi nimi napríklad veliteľ povstaleckej armády generál Ján Golian, predseda Slovenskej národnej rady Karol Šmidke, veliteľ 1. československej brigády M. R. Štefánika P.A. Veličko, sovietsky plukovník Alexej N. Asmolov, rímskokatolícky dekan Štrbáň, povstalecký dôstojník Mikuláš Ferjenčík, francúzsky kapitán z partizánskeho oddielu „generála Focha“ George Barazer de Lannurien a pod. Organizátori sa postarali o detaily, ktoré dotvárali autentickú atmosféru – v sprievode sa objavilo poľné delo, stará poľná kuchyňa, vozy ťahané koňmi a volmi či folklórny sprievod zobrazujúci slovenský ľud i národ v Povstaní, čím pripomenuli pôvodný vzhľad vojenských kolón počas vojny.

Podujatie prilákalo skutočne veľký počet obyvateľov Detvy a širšieho okolia. Účastníci prišli aj z Poľska a z Českej republiky. Spomienka sa stala významnou udalosťou aj pre mladých matičiarov, ktorí sa zišli z viacerých miest – medzi nimi boli nadšenci zo Zvolena, Lučenca, Sečoviec, Košíc, Vranova nad Topľou, Humenného, Tisovca, Banskej Bystrice a Kamennej Poruby. Spomienkové podujatie v Detve pripomenulo nielen významnú historickú udalosť, ale aj hodnoty, ktoré SNP reprezentuje v našej kultúre a národnej pamäti. Bohužiaľ, chýbali vyšší štátni predstavitelia, prítomní boli iba poslanci NR SR i europoslanci.

Medzi čestnými hosťami boli predseda SZPB Viliam Longauer, europoslanci Branislav Ondruš a Milan Uhrík, ako aj primátor Detvy so svojím zástupcom. Priebeh prehliadky komentoval historik Dr. Pavel Mičianik. Na podujatí mala svoje zastúpenie aj Matica slovenská prostredníctvom jej predsedu Mariána Gešpera, ktorý vystúpil s pozdravným príhovorom. O hudobné vystúpenie sa postarala Mužská spevácka skupina Hačure z Humenného, ktorá svojimi piesňami dotvárala atmosféru historickej spomienky.

Treba dodať, že nejde o jediné podujatie svojho druhu. Toho roku Matica slovenská zorganizovala medzinárodnú vedeckú konferenciu, historický filmový dokument o matičiaroch v SNP, divadelné dramatizácie z obdobia SNP, odhalenie búst partizánskych veliteľov (I. K. Baľuta, Ľ. Kukorelli) a napokon aj jedinečnú výstavu Hodnoty a odkaz prezentovanú v slávnostných priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (kurátor: Dr. Ladislav Skrak, predseda Výtvarného odboru Matice). Pripravuje sa tiež špeciálny zborník s rovnomennou tematikou. Poslednej menovanej výstavy, ktorá začala symbolicky v auguste a bola ukončená na 80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie, sa zúčastnilo do 1000 návštevníkov rôznorodých národností. Nemilou tradíciou je, že podobne významné podujatia bojkotujú tzv. „slobodné médiá“, ktoré dávajú neprimeraný priestor iným, často i menej podstatným podujatiam a aktivitám. Aj napriek mediálnej blokáde podujatia dosahujú úspechy v podobe návštevnosti a spoločenskej relevancie, a to v kontexte pripomínania zásadných dejinných udalostí a osobností, nakoľko hlavnou úlohu Matice je udržiavať kolektívnu pamäť národa.

 

 

 

 

 

X