Hurbanovým chodníkom z Kálnice do Beckova


//Hurbanovým chodníkom z Kálnice do Beckova

Alebo prečo sa stal Hurban aj pre matičiarov slovenským kráľom, no najmä vzorom

Medzi korunovačné metropoly sa v prvej polovici 19. storočia zaradila i malá podinovecká dedinka Kálnica. Korunovačným miestom bol priestranný dvor Daranských mlyna, akési sedliacke „Fórum Románum“, kde sa v čase mletia obilia schádzala celá dedina. Sem na mlyn krstného otca Štefana Viktóryho rád chodieval z neďalekého rodného Beckova aj mladý lyceista, čerstvý štúrovec Jozef Miloslav Hurban. So sedliakmi často besedoval o ťažkom údele poddaného ľudu, zamýšľali sa aj nad možnosťami nápravy. Tu panské veľkolepé honosné sprievody a vojenskú parádu nahrádzali konské povozy, zamúčení mlynskí pomocníci a kŕdle gágajúcich husí a kačíc. V Kálnici sa v niektorý  deň skorej jesene odohrala korunovácia, ktorej objektom bol práve náš Hurban. Prečo? Tu totiž predniesol na jednom z vozov zápalistú reč, hodnú budúceho kňaza z Hlbokého a rebela Povstania liet meruôsmych: „Nastal čas, aby sa ľud rozhýbal a právo železnými kliešťami z rúk tyranov vytiahol.!“.. Keďže im  hovoril z duše, zložili ho z voza, začali vyhadzovať nad hlavy a prevolávať „Vivat, náš slovenský kráľ, veď nás do boja“… Mladý Hurban, polichotený odozvou svojej zápalistej reči, Kálničanom prisľúbil, že štúrovská družina v Prešporku raz zatrasie celým Slovenskom a vybojuje právo a slobodu pre poddaných. Snímaním klobúkov z hlavy a srdečným mávaním sa s ním lúčili a vyprevádzali na obvyklú pešiu túru cez nízky kamenistý vŕšok Lipky.

Na 200. výročie jeho narodenia 19. marca 2017 Kálničania i Beckovania obnovili tieto jeho obľúbené „vzbury“ voči jeho už dosť starému otcovi a úteky ku krstným rodičom – najmä jeho vnímavej krstnej matke Zuzane– a vytvorili asi 6 km dlhý Náučný chodník J. M. Hurbana, ktorý každoročne absolvuje asi 50-ka miestnych a cezpoľných priateľov matičiarov. Tento rok, tým dňom D bola nedeľa, 23. marca 2025. Bola síce trochu vetristá, dokonca s daždivou predpoveďou, ale po cieľ v Beckove nepadla tentokrát ani kvapka.

Po srdečnom privítaní Kálničanmi i niektorými Beckovanmi, ktorí pešo prišli z Beckova do Kálnice, sme sa siedmi zástupcovia nášho MO MS v Myjave zúčastnili na otvorení samotného prechodu v parku J. M. Hurbana v Kálnici. Spomienkovej slávnosti pri pamätníku a „medovej“ soche velikána Hurbana a uctili si ho vencom, kvetmi, aj matičnou hymnou, tradične sprevádzanou kálnickým matičným spevokolom. V príhovoroch starosta Kálnice Milan Borcovan privítal hostí a predseda MO MS Kálnica Samuel Jelínek spomenul tradíciu pochodu na počesť Hurbana. Miroslav Borcovan – ako vždy – pridal staré i nové zaujímavosti. Za náš MO Myjava sme sa pochválili naším hrdým názvom Hurbanovskí matičiari, spomenuli sme všetky dotyky a výrazný prínos pre náš podbradliansko-podjavorinský kraj, kde Hurban má svoje osobitné zastúpenie v minulosti pri vzniku 1. SNR i Povstania 1848, v melódii matičnej hymny, za éry M. R. Štefánika, počas vojen v názvoch partizánskych oddielov aj v súčasnosti pri  tradíciách. Nezabudli sme zdôrazniť, že bohužiaľ tento velikán sa nedostal do navrhnutej stovky Naj Slovák, hoci práve Hurban „rozhojdal“ zvony za slobodu nielen na našom moravsko-slovenskom pomedzí a básňou „Bije zvon slobody, čujte ho, národy“ vyzval Slovákov k revolte.

Na každej zastávke turistického pochodu zúčastnených 57 nadšencov,  sme si ho nejako pripomenuli. Pri studničke v Hrabovníku,  sme zaspievali ľudovú pieseň Kopala studienku a pripomenuli si, že bola námetom melódie našej hymny Nad Tatrou sa blýska. Tiež sme sa zapísali do pamätnej písanky, ktorú tu spolu s oddychovým altánkom na posedenie miestni včelári a matičiari vybudovali.

Počas nasledovného náročnejšieho výstupu k informačnej tabuli na vrchole Hrabovníka s pamätnou Hurbanovou básňou z r. 1876 „Po padesáti letech“,  popri málo zachovanej usadlosti, z ktorej zostala už len jedna stena domu, sme si uvedomili, ako je potrebné pripomínať si svedectvo našich predkov. Veď aj samotný Hurban, spomínajúci na Beckov, sa rád vracal sem do nikdy ho nezradiacej prírody:

„Hory mojej dúbravy,

kde sa vzal váš chabý kľud?

Či Považie našej slávy           

neobýva Slávy ľud?

 

Inak niekdy bývalo tu.

Inak, dá Boh, bude zas

Činom premôcť svoju psotu

Boží je k národom hlas!…“  (almanach Nitra, roč.6)

Blížili sme sa k Beckovu. Modrá značka nás doviedla k poslednému nádhernému výhľadu už na Beckov s jeho nezameniteľným hradom, troma kostolmi, kde sme sa všetci účastníci odfotili. Ostávala už len prudšia časť dolu brehom, ktorú sme niektorú radšej rýchlo zbehli, aby sme ju mali za sebou. Avšak „častuška občerstvenia“ , pred druhou informačnou tabuľou, ktorá nás dolu čakala, nám o chvíľu pripomenula, že sa už blíži Veľká noc. Prekvapením bol krásne vyčistený posed s úhľadne poukladaným drevom a zaujímavo vyzdobeným ohniskom vedľa náučného chodníka, ktorý nás takisto zastavil na nezabudnuteľnú snímku. Po oboznámení sa s obsahom druhej informačnej tabule, popri rodnom dome významného geológa Dionýza Štúra sme zakrátko došli do cieľa: K miestnej evanjelickej fare, s pamätnou tabuľou, ktorá bola rodným domom J. M. Hurbana. Nasledovali príhovory starostov Beckova a Kálnice, sprevádzané znova aktuálnymi piesňami Kálničanov. Starosta Beckova Ernest Benko, nám predstavil miesto, kde bude 20.9.2025 odhalený pamätník s bustou  J. M. Hurbana a k nemu vytvorený pamätný oddychový park.

Zaujímavosťou a novinkou bola prehliadka cintorína, na ktorej nás miestny historik Marián Strieženec oboznámil s hrobmi a pomníkmi významných osobností. Okrem Hurbanovej rodiny, Dionýza Štúra, Aurela Revického, rodinu Medňanských, otca maliara Ladislava Medňanského a jeho syna, spisovateľa Alojza i popraveného Ladislava Medňanského a  pripomenul nám i rodinu Lackovú, najmä Štefana. Naši myjavskí účastníci objavili aj hrob Anny Lackovej, pochádzajúcej z Bukovca pri Myjave. Pri hrobe Karola Bórika, hurbanovského kapitána výprav meruôsmych rokov, pochádzajúceho z Vrboviec pri Myjave a pôsobiaceho v Beckove, zástupcovia z Kálnice a Myjavy  zaspievali pieseň Keď sme prechádzali z Uher do Moravy. Čas nás už súril, a tak sme prehliadku s určitým oneskorením ukončili.

Záver krásnej akcie tvorilo spoločné posedenie v miestnom kultúrnom dome – kde je inštalovaná  i výstava zo života J. M. Hurbana –  pri piesňach, ktoré nás nielen rozospievali, ale aj roztancovali. Na pripomenutie akcie účastníci dostali pamätné listy. Patrí za to Obci Beckov, za srdečné prijatie i uctenie si účastníkov prechodu, úprimné  poďakovanie. Popri už tradičnej účasti Žofky Hrančovej, predsednčky KR TSK, akciu spoločne pešo absolvovali i starostovia z Beckova, Kálnice a Novej Vsi nad Váhom, čím umocnili jej význam i do budúcnosti.

Odchádzali sme domov s príjemným pocitom ľudskej spolupatričnosti, ktorá tak znova v spoločnosti začala chýbať. No na nej si všetci uvedomili, že ešte nie je neskoro snažiť sa o jednotu národných myšlienok, o ktoré sa aj samotný Hurban po celý svoj život snažil. Myslím si, že Považie našej slávy ešte obýva Slávy dobrý ľud.

Text:  Blanka Kovarčíková – Ušiaková, preds. MO MS Myjava

Foto: Ján Valovič, MO MS Kálnica

  

2025-04-04T10:08:04+00:004 apríla 2025 |Trenčiansky kraj|
X