Matica si pripomenula 80. výročie SNP medzinárodným seminárom a bohatým kultúrnym programom


//Matica si pripomenula 80. výročie SNP medzinárodným seminárom a bohatým kultúrnym programom

Matica si pripomenula 80. výročie SNP unikátnym medzinárodným vedeckým seminárom s témou matičiarov v protifašistickom hnutí doma a v zahraničí. Matičiari ako jediní nezabudli na význačné okrúhle výročie legendárneho Ľudovíta Kukorelliho a uctili si ho odhalením jeho busty v Hanušovciach nad Topľou.

Matica slovenská (ďalej len MS) tento víkend usporiadala jedinečný medzinárodný vedecký seminár, ktorý bol venovaný nielen 80. výročiu SNP, ale aj doteraz málo spracovanej téme  účasti matičiarov a kultúrnych pracovníkov v SNP. Zároveň podujatie venovala významnému 110. výročiu narodenia Ľudovíta Kukorelliho – slovenského dôstojníka letectva a veliteľa partizánskych jednotiek. Súčasťou osláv okrúhleho výročia SNP bolo aj odhalenie búst Ľ. Kukorelliho a jeho spolubojovníka Ivana Kononoviča Baľutu (ktorý má 24. 8. 2024 taktiež 110. výročie narodenia) od akademického sochára Tomáša Polonského. V prípade osobnosti I. K. Baľutu je to vôbec prvá busta venovaná tejto zabudnutej, no mimoriadne zaujímavej a kľúčovej historickej postave SNP na východe Slovenska.

Bohatý kultúrny program a divadelná dramatizácia s názvom „Vrátim sa živý!“ strhujúco vtiahla divákov do obdobia atmosféry povstania i autenticky priblížila tieto dramatické dejinné dni. Mladí matičiari, členovia divadelného odboru MS a matiční zamestnanci ústredia z Martina v dobových kostýmoch predviedli presvedčivý i emotívny výkon, ktorý ocenila početná verejnosť zúčastnená na podujatí.

Dvojdňové podujatie (24. a 25. august) začalo v sobotu verejnou skúškou divadelnej dramatizácie pred kaštieľom v Majerovciach. Večerná atmosféra dodala dramatizácii patričnú atmosféru. Na druhý deň v nedeľu sme pokračovali v meste Hanušovce nad Topľou za hojnej účasti návštevníkov a divákov nielen z mesta, ale z rôznych častí Slovenska. Slávnosti začali už spomínaným medzinárodným vedeckým seminárom zastúpeným množstvom delegátov zo Srbska (Nový Sad, Báčsky Petrovec), Maďarska (Budapešť) a viacerých inštitúcií v rámci Slovenska. Spoluorganizátorom bolo aj mesto Hanušovce nad Topľou a záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

S veľmi hodnotným príspevkom vystúpila Dr. Marcela Macharáčková, kurátorka, publicistka, historička umenia a zároveň neter Anny Onderovej – Kukorelliovej, ktorá prečítala svedectvo o pozoruhodnej – čo sa zabúda – aj intelektuálnej osobnosti Ľ. Kukorelliho: „Od svojej mladosti mal rád Karla Čapka i literatúru a opakoval celé pasáže z nejedného Werichovho vystúpenia. Ovládal slovom i písmom češtinu, francúzštinu, taliančinu, ruštinu, v ktorej vypisoval všetky „bumážky“ pre civilné spojky pre partizánov, práve tak, ako zápisy do nášho partizánskeho denníka počas jestvovania čapajevovcov na východnom Slovensku, tzn. od marca 1943 do novembra 1944. S jemu vlastnou prísnosťou k sebe samému dával najavo svoj odpor k egocentrizmu, prejavoval úctu ku každému a tú vyžadoval od všetkých s pevnosťou kryštálu, lebo modré zreničky jeho očí akoby pod zhovievavým drobnohľadom starostlivo skúmali pravdivosť hlásení z bojových akcií i ostatných bojových povinností v našom partizánskom živote. Kto ho poznal, vie, že nikdy nemenil svoje rozhodnutia, dopĺňal ich po poradách vždy tak, aby sme v bojoch s fašistami zvíťazili a chránili dobrú povesť slovenského partizána. Pre tieto osobné bojové a ľudské vlastnosti sme ho všetci milovali.“

V úvode seminára bol premietnutý aj dokumentárny film MS k téme matičiarov a kultúrnikov v SNP z dielne IÚ MS. Ako zdôraznil v dokumente doc. Pavol Parenička, kontinuita pripomínania si odkazu SNP v Matici bola po roku 1989 čiastočne prerušená, no vďaka súčasnému predsedovi Mariánovi Gešperovi bola opätovne obnovená. V rámci príspevkov zazneli témy ako matičiari z Juhoslávie v protifašistickom odboji 2. svetovej vojny, Slováci zo Srbska v SNP 1944, Slováci v Bulharsku v bojoch za vlasť, slovenské výtvarníčky v odboji na Slovensku a zahraničí, Vladimír Mináč – väzeň v nemeckých koncentrákoch – reflexia literárneho diela v kontexte protifašistického odboja, transfer tajnej maďarskej diplomatickej misie „Tri duby“ a iné. Tému odbojárov na východe Slovenska a ich životných osudov predniesol Dr. Marián Gešper a veľmi hodnotným príspevkom bolo spomínané vystúpenie Dr. Marcely Macharáčkovej k životu Anny Onderovej – Kukorelliovej, účastníčke odboja, ale aj etnografičky, v ktorom boli prvýkrát predstavené verejnosti nielen fakty, ale aj doteraz neznáme fotografie z tohto obdobia. Je to i výrazný príspevok do Roka slovenských žien v národnom hnutí.

V dopoludňajších hodinách pokračovalo podujatie pred Malým kaštieľom v Hanušovciach. Verejnosti sa prihovoril predseda MS Marián Gešper, primátor mesta Štefan Straka a predsedníčka Základnej organizácie SZPB Helena Lipčáková. V úvodnej časti vystúpili s pôvodnými piesňami z 1. a 2. svetovej vojny spevácka skupina Hačure pod vedením Miroslava Kerekaniča a dychová hudba Orchester vychodňarov spojená s Mestskou hasičskou a dychovou hudbou Sečovce.

Pozdravný list na podujatie poslal aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini v tomto znení: „Vážený pán predseda Matice slovenskej, vážení členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, vážení účastníci osláv výročia SNP v Hanušovciach nad Topľou, dovoľte, aby som Vás srdečne pozdravil a poďakoval sa Vám za pozvanie na podujatie „Vrátim sa živý!“ – matičiari a kultúrnici v protifašistickom hnutí – 80. výročie Slovenského národného povstania … Naši predkovia dali jasne najavo, že sa nikdy nezmieria s režimom, ktorý stojí na ľudskom utrpení a je vybudovaný na národnostnej, náboženskej či akejkoľvek inej nenávisti. Aj preto je pre nás Slovenské národné povstanie zdrojom národnej hrdosti. A preto tiež považujem za významné, že sa k tomuto odkazu hlási Matica slovenská. Nepochybne si zaslúži vyzdvihnutie menovite osobnosť Ľudovíta Kukorelliho, ktorú si pripomínate, ktorý patrí k hrdinom, ktorým dnes vďačíme za svoju nezávislosť a slobodu. Vnímam ako záväzok súčasných generácií dbať na to, aby bol odkaz SNP stále živý v našich srdciach i v našej historickej pamäti. Motto Vašich osláv „Vrátim sa živý!“ tak získava ďalšiu významovú rovinu: hrdinovia SNP sa i vďaka Vám vracajú živí do nášho národného povedomia. Z tohto pohľadu má Vaše stretnutie neoceniteľný význam a vyslovujem mu svoju úprimnú podporu.“

Po úvodných príhovoroch a hudobnej časti nasledovala matičná divadelná dramatizácia s názvom „Vrátim sa živý!“, ktorou matiční amatérski herci predstavili životné osudy Ľ. Kukorelliho a príslušníkov počtom najväčšej slovenskej partizánskej skupiny, ktorá pôsobila na východnom Slovensku pred vypuknutím povstania 29. augusta 1944. Scénka preniesla divákov do obdobia povstania a autenticky priblížila atmosféru týchto dramatických dní. Matičiari v dobových kostýmoch predviedli skutočne presvedčivý a emotívny výkon, ktorý ocenili všetci prítomní i zahraniční hostia.

Matica pod autorskou a režijnou taktovkou predsedu MS M. Gešpera zorganizovala takto už desiaty ročník tohto legendárneho podujatia, ktoré sa zrodilo ešte roku 2014 počas národného zrazu mladých matičiarov. Predstavenie často priamo v prírode pred verejnosťou približuje reálne historické postavy, ktoré sa podieľali na organizácii protinacistického odboja. Dramatizácia je interaktívna a kým iné rekonštrukcie bojov k SNP nemajú divadelný rozmer s rozširujúcim ideovým presahom, je to práve Matica, ktorá si povstanie pripomína snáď ako jediná takýmto unikátnym spôsobom. Autor scenára prináša objektívny pohľad na dnes už zabudnuté povstalecké osobnosti i neopomenul prostredníctvom vykreslenia nemeckých postáv nadčasovú kritiku chladnokrvného karierizmu, oportunizmu, zločinných praktík spravodajských služieb a v dejinách opakujúce sa plány protislovanských ťažení. Vo svojom príhovore zároveň zdôraznil potrebu pripomínania si slovenských osobností a ich zásluhy v zápasoch za národné záujmy počnúc štúrovcami, cez hurbanovcov 1848 až 1849, slovenských bojovníkov v česko-slovenských légiách 1914 – 1920 až po účastníkov Povstania z roku 1944. Po divadelnom predstavení nasledovalo slávnostné odhalenie búst Ľ Kukorelliho a I. Baľutu pri pamätníku SNP spojené s kladením vencov.

Treba zdôrazniť, že v oblasti Hanušoviec nepochopiteľne doteraz chýbali ich busty, napriek tomu, že práve na tomto území bolo jadro ich povstaleckej činnosti. Tým sa splatil aj veľký dlh. Busty celé zabezpečila Matica a na pylóny prispelo Mesto Hanušovce. Podujatia sa zúčastnilo vyše štyristo návštevníkov zo širokého okolia a mnoho hostí, medzi nimi aj europoslankyňa Judita Laššáková, nepočítajúc do toho divadelníkov a umelecké kolektívy, ktoré vystúpili.

Na záver treba dodať, že v povstaní bojovali aj mnohí matičiari, vrátane pracovníkov MS z Martina. Vstupovali do radov slovenskej povstaleckej armády, v ktorej pôsobili ako osvetoví dôstojníci (Ján Štefánik (synovec generála M. R. Štefánika), Ján Marták, Ján Bodenek, Anton Augustín Baník, Alexander Hirner a iní. Ďalší sa angažovali v Slobodnom slovenskom vysielači v Banskej Bystrici (Naďa Hejná, Mária Rázusová-Martáková, František Oktavec, Ladislav Sára, Ivan Ďurička a Eduard Bulla), iní na čele s Andrejom Bagarom založili Frontové divadlo. Najviac ich pôsobilo v redakciách povstaleckých novín a časopisov, pričom k povstaniu sa pridala i celá redakcia martinských Národných novín. Ich zodpovedným vedúcim bol Július Barč-Ivan. Nezabúdajme ani na našu národnú umelkyňu a matičiarku Evu Kristinovú, ktorá sa ako šestnásťročná zúčastnila na ťažkých bojoch na strednom Slovensku. V odboji zahynuli aj významní matičiari Anton Prídavok, Viliam Paulíny, či Juraj Janoška.

Dvojdňové podujatie posilňuje matičný kolektivizmus a spriaznenosť s matičným hnutím, ktoré angažovaním mladých ľudí zabezpečuje kontinuitu inštitúcie. Divadelní dobrovoľníci hrajú bez nároku na honorár a so silnou dávkou idealizmu. Podujatia podobného charakteru sa nesú teda v družnej atmosfére. Zostrih z podujatia je aktuálne v príprave a fotografie budú postupne pridávané na matičnú webovú stránku a sociálne siete.

Text: Lukáš Perný a IÚ MS

Foto: IÚ MS

Historický dokument a reportáže z matičných podujatí

Správy :24  
Nájdete na: 21 min. 14 s.
Rádio Regina-východ
https://reginavychod.rtvs.sk/clanky/vas-najblizsi-svet/377256/110-vyrocie-narodenia-kukorelliho-a-balutu
2024-09-25T13:57:15+00:0028 augusta 2024 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X