Slávnostná svätá omša venovaná 260. výročiu narodenia Antona Bernoláka
Výnimočný duchovný zážitok poskytla veriacim slávnostná svätá omša vo Farskom kostole Povýšenia svätého Kríža v Nových Zámkoch venovaná rímskokatolíckemu kňazovi, jazykovedcovi, výraznej osobnosti našich národných dejín a národného obrodenia Antonovi Bernolákovi. Hlavným celebrantom bol rektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre Mons. Marián Dragúň. Vo svojej kázni zameranej na zmysel viery priblížil prítomným veriacim a divákom sledujúcim priamy prenos práve svedectvo viery Antona Bernoláka: „Niektorí kresťanstvu vyčítajú, že je orientované na večnosť a zanedbáva tento svet. Pri pohľade do histórie môžeme povedať, že opak je pravdou. Správne pochopená a prežívaná viera prinášala so sebou aj spoločenský, kultúrny, materiálny, ale aj národný rozvoj. Jedným z tých, ktorého viera viedla k tomu, aby sa usiloval o povznesenie kultúry, rozvoja svojho ľudu a národa je aj Anton Bernolák.“
Slávnostnú svätú omšu hudobne sprevádzali a zvlášť umocnili duchovný zážitok – Dámsky spevácky zbor pri KSŠ Nové Zámky, Detský spevácky zbor pri Cirkevnej ZŠ Antona Bernoláka, operným spevom primátor mesta Nové Zámky Otokar Klein a Novozámocký detský a mládežnícky súbor Matičiarik.
Slávnostná pietna spomienka, ale aj aktuálna inscenácia
Anton Bernolák, rodák zo Slanice na Orave, pôsobil v novozámockej farnosti od mája 1797 až do svojho náhleho úmrtia 15. januára 1813. Nášho prvého kodifikátora slovenského jazyka a jednu z najvýznamnejších osobností slovenského osvietenstva si zástupcovia Nitrianskeho samosprávneho kraja, Mesta Nové Zámky, Matice slovenskej, tamojších škôl, kultúrnych, osvetových a záujmových inštitúcií, Jednoty dôchodcov Slovenska a široká verejnosť uctili aj slávnostným kladením vencov pri soche Antona Bernoláka.
Popoludňajší program osláv sa už presunul do domu kultúry, kde sa divákom predstavili umelecké telesá späté s Miestnym odborom Matice slovenskej Nové Zámky – Divadlo Paradox, Vokálny zbor Enthea a Novozámocký mládežnícky a detský folklórny súbor Matičiarik. Podujatie uviedol svojím príhovorom predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Prínos Bernoláka vyjadril symbolickým prirovnaním k národnému domu, ktorého základy postavil práve Anton Bernolák: „Ak náš slovenský dom svojbytnosti pripodobníme k budove, tak múry sú štúrovské, strecha novodobá slovenská štátnosť z roku 1993, no základy sú jednoznačne bernolákovské. Dejinne však pevné s pomyselnou silou kameňa, no súčasne duchovné a úprimne kresťanské. Bez tvorivej bernolákovskej generácie, ktorá húževnato pracovala pre slovenskú budúcnosť, keď Slovensko nemalo ani administratívne hranice, samosprávu, dištrikt, či slovenské univerzity a slovenčina bola len jedným z mnohých jazykov habsburskej monarchie, by to mali nasledujúce vlny národného obrodenia veľmi ťažké. Bernolákovci ukázali cestu a osobnostný vzor aj pre stúpencov Všeslávia a štúrovcov. Bernolák je silná vedúca osobnosť, ktorá sa radí do panteónu slovenských národných činovníkov. Trochu pripomína osud kňaza a predsedu zahraničnej Matice slovenskej Františka Fugu, ktorý taktiež obetavo vyčerpal svoje zdravie permanentnou prácou pre slovenský národ, tak ako mnoho iných národovcov, ktorí toľko obetovali pre Slovákov(… )“.
Iniciátorom a dramaturgom podujatia opäť Miestny odbor Matice slovenskej Nové Zámky
Iniciátorom a dramaturgom celých osláv bol Miestny odbor Matice slovenskej Nové Zámky pod vedením predsedníčky Miroslavy Valovičovej. Život Antona Bernoláka a jeho spojitosť s mestom Nové Zámky predstavila aj vo svojej prezentácii. Celým popoludňajším podujatím moderátorsky sprevádzal známy herec Juraj Bača. Ten prijal aj pozvanie svojho spolužiaka z VŠMU v Bratislave režiséra Mareka Luptáka a zahral si s členmi divadla Paradox pri MO MS Nové Zámky v kratšej hre venovanej práve Antonovi Bernolákovi. Inscenácia chcela priblížiť najmä mladým ľudom Bernoláka ako obyčajného človeka, reálnu postavu bez pátosu, ktorý v dnešných očiach mladých ľudí zostáva nepochopený. Predstavenie vyzdvihlo presahy zamýšľajúce sa nad Bernolákovým konaním, do kontrastu dávajúc memorovanie bez pochopenia súvislostí a hlbšieho kontextu doby a jej nevyhnutných presahov pre pochopenie súčasnosti. Pri príležitosti osláv takto v matičnom novozámockom divadle vznikla zaujímavá inscenácia vhodná ako doplnkový výučbový materiál pre školy, zvlášť študentov maturitných ročníkov. Navyše nesúca v sebe benefit prvkov neformálneho rovesníckeho vzdelávania. V priestoroch kultúrneho domu bola inštalovaná aj výstava Matice slovenskej venovaná kodifikácii slovenského jazyka.
Ďakujeme hlavným organizátorom Mestu Nové Zámky, Rímskokatolíckej cirkvi – Farnosť Nové Zámky, Miestnemu odboru Matice slovenskej Nové Zámky a Cirkevnej základnej škole Antona Bernoláka za dôstojné oslavy pripomínajúce si 260. výročie narodenia Antona Bernoláka.
Podujatie sa realizovalo s finančnou podporou mesta Nové Zámky a mediálnou podporou RTVS.
Veronika Bilicová, Dom MS v Nitre
Autor fotografií: Júlia Vargová