V Hontianskych Tesároch pripravili podujatie, ktoré priblížilo tradičné svadobné zvyky a ich presah do 21. storočia.
Parta bola a čiastočne i zostala do dnešných dní súčasťou ľudového odevu. Táto čelenka, ktorú mohli nosiť len dospelé slobodné devy pri slávnostných príležitostiach, patrila medzi najozdobnejšie, ale i najdrahšie súčasti kroja. Každý región mal pri jej tvorbe svoje špecifiká. Ukázala to aj 1. Hontianska svadobná výstava, ktorú pripravili v Kultúrnom dome v Hontianskych Tesároch v nedeľu 17. marca.
Hoci klasická parta sa postupne v 20. stor. vytrácala a nahrádzal ju venček, jej význam pretrval až do dnešných čias, do 21. storočia. Odobierka v podaní starejšího a následné čepčenie bývajú predovšetkým vo vidieckom prostredí stále súčasťou svadobných obradov.
Podujatie v Hontianskych Tesároch okrem folkloristického nádychu a spomienok malo za cieľ i prezentáciu firiem, ktorých aktivity súvisia so sobášom a svadbou. Návštevníci mohli ochutnať fajnové koláče i rôzne jednohubky a zapiť ich šálkou kávy alebo pohárom vína, ktoré dopestovali vinohradníci v hontianskom regióne. Prezentovali sa výrobcovia svadobných kytíc a vencov a oblečení mladuchy i ženícha. So svadobným obradom súvisí aj fotografovanie a filmovanie, ktoré takisto zaznamenalo v posledných desaťročiach veľké zmeny. Nádejní snúbenci si mohli vybrať z bohatej ponuky zásnubných prsteňov a obrúčok. Vo dvore stáli dva slávnostne vyzdobené veterány, ktoré takisto prispievajú k svadobnej atmosfére.
(cky)